avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescriptia sanctiunii amenzii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescriptia sanctiunii amenzii

buna ziua . la data de 05.10.2011 (data procesului verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare) am primit (gasit afisat) la domiciliu un proces verbal de constatare a contraventiei din data de 19.09.2011. contraventia (am condus fara rovinieta valabila )a fost savarsita la data de 20.03.2011. am urmatoarea intrebare: cum calculez termenul de prescriptie?Daca as lua in calcul data postei / respectiv data postei (05.10.2011) au trecut mai bine de 6 luni de la savarsirea faptei (23.03.2011). Pot contesta invocand prescriptia sanctiunii?
Cel mai recent răspuns: herminaida , utilizator 11:44, 7 Octombrie 2011
Aplicare sanctiunii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei potrivit art.13 din OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.In cazul dvs. procesul verbal de constastare si sanctionare s-a emis cu o zi inainte de implinirea termenului de 6 luni,deci este legal.Totodata a fost respectat si termemnul legal de comunicare a actului catre contravenient (30 de zile),asa ca nu puteti invoca implinirea termenului de prescriptie.
Ultima modificare: Vineri, 7 Octombrie 2011
ContSters145448, utilizator
Din pacate nu prea.
Procesul verbal a fost intocmit in termenul de 6 luni de la data constatarii contraventiei si a fost comunicat in termenul de 30 de zile de la data intocmirii.
multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune lipsa rovinieta la mai mult de 30 de zile de la comiterea contraventiei valyyc valyyc Buna ziua! Am uitat de rovineta si am circulat cu ea expirata. De atunci au trecut 30 de zile Mai pot fi sanctionat si dupa expirarea perioadei de 30 ... (vezi toată discuția)