Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pontam sambata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pontam sambata?

Am urmatoarea situatie: programul de lucru cu clientii firmei este urmarorul luni -vineri:8-18, iar sambata:8-13.
Angajatii sunt programati in ture, astfel incat norma de 40 ore/sapt. pentru fiecare angajat cu norma intreaga sa acopere acest program cu clientii.
Cei de la ITM nu accepta faptul ca programul de lucru e de 5 ore, ci ne cer sa-i pontam sambata 8 ore si bineinteles sa le dam liber apoi duminica si luni. Mentionez ca pentru sambetele cand lucreaza cele 5 ore, primesc spor suplimentar, iar ziua libera si-o ia omul cand are nevoie, nu cand ma obliga ITM-ul sa i-o dau. De ce sa-i pontez sambata 8 ore, daca ei lucreaza doar 5, ca sa le platesc sporul respectiv calculat la 8 ore?
De asemenea nu accepta faptul ca norma de lucru de luni-vineri este mai mica de 8ore. Dar efectiv oamenii atat lucreaza. Explicatia lor este ca trebuia angajat cu part-time, daca nu are de lucru 8 ore/zi. Pai daca ar fi cu part-time si daca am nevoie si sambata de el, cum sa-l mai chem la treaba, ca la part-time nu sunt admise ore suplimentare? Programul de lucru cu clientii este de asa natura, ca trebuie sa deschidem si sambata, cum sa facem?
Va rog lamuriti-ne.
Au dreptate cei de la ITM. Prin RI stabiliti norma de personal si organizati turele de asa natura sa acoperiti si sambata. Inlocuiti astfel si plata ore suplimentare, acordand un spor la salariu.
Trebuia in c.i.m. sau intr-un act aditional la c.i.m. sa scrieti : timp de munca - 8 ore/zi, 40 ore/sapt repartizat inegal ... si precizati concret programul de munca.

Daca lucreaza 5 ore/zi sambata ...5 ore/zi sunt pontati ...
hgabi a scris:

Am urmatoarea situatie: programul de lucru cu clientii firmei este urmarorul luni -vineri:8-18, iar sambata:8-13.
Angajatii sunt programati in ture, astfel incat norma de 40 ore/sapt. pentru fiecare angajat cu norma intreaga sa acopere acest program cu clientii.
Cei de la ITM nu accepta faptul ca programul de lucru e de 5 ore, ci ne cer sa-i pontam sambata 8 ore si bineinteles sa le dam liber apoi duminica si luni. Mentionez ca pentru sambetele cand lucreaza cele 5 ore, primesc spor suplimentar, iar ziua libera si-o ia omul cand are nevoie, nu cand ma obliga ITM-ul sa i-o dau. De ce sa-i pontez sambata 8 ore, daca ei lucreaza doar 5, ca sa le platesc sporul respectiv calculat la 8 ore?
De asemenea nu accepta faptul ca norma de lucru de luni-vineri este mai mica de 8ore. Dar efectiv oamenii atat lucreaza. Explicatia lor este ca trebuia angajat cu part-time, daca nu are de lucru 8 ore/zi. Pai daca ar fi cu part-time si daca am nevoie si sambata de el, cum sa-l mai chem la treaba, ca la part-time nu sunt admise ore suplimentare? Programul de lucru cu clientii este de asa natura, ca trebuie sa deschidem si sambata, cum sa facem?
Va rog lamuriti-ne.

Puteti sa le stabiliti fractiune de norma(part time),5 ore/zi ,5 zile /saptamana,un total de 25 ore lucrate,cu repartizarea programului de lucru de marti pana sambata,pt, cei ce lucreaza sambata ,astfel incat sa va incadrati si in respectarea reglementarii de la art.137 Codul Muncii:
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca

In acest caz nu este vorba despre prestarea de ore suplimentare,ci de programul de lucru cf.orelor prevazute in cim-act aditional daca se modifca timpul intial,pt. asigurarea caracterului de continuitate,specific activitatii dvs.

Pontati astfel: luni liber,marti-sambata 5 ore Daca sambata se asigura prin rotatie,atunci desigur cel care nu a prestat sambata,luni este prezent ,pontat normal cu 5 ore.luni-vineri 5 ore,s liber.
ContSters136493, utilizator
In mesajul initial este scris clar : Angajatii sunt programati in ture, astfel incat norma de 40 ore/sapt. pentru fiecare angajat cu norma intreaga sa acopere acest program cu clientii.

Prin urmare , nu cred ca intra in calcul part-time.

"De asemenea nu accepta faptul ca norma de lucru de luni-vineri este mai mica de 8ore. Dar efectiv oamenii atat lucreaza. Explicatia lor este ca trebuia angajat cu part-time,"

Din aceasta fraza se deduce ca ei nu lucreaza de luni pana vineri cu 8 ore ,eu zic ca ei fac de luni pana vineri doar cate 7 ore , tura I 8-15,tura II 11-18si sambata 5 ore,ceea ce reprezinta 40 ore lucrate intr-adevar,dar in 6 zile nu in 5,cat inseamna program normal de lucru full time...
Este f. clar ca daca programul este 8-18 ar acoperi exact 2 ture de 5 ore in cursul saptamanii ,oricum cred ca se dubleaza tura intre 11-15,+5 ore sambata.ceea ce inseamna ca le-ar fi suficient programul de doar 5 ore,nu unul full time.
ContSters136493, utilizator