Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cerere catre ANAF de achitare, altele decat salariul
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cerere catre ANAF de achitare, altele decat salariul

solicit informati privind dobanzile aplicate la achitarea necorespunzatoare a socialului de catre angajator ca bligatii si cine are drept de executare silita ?!
Buna dimineata,

Incercati va rog sa reformulati continutul, sa dati mai multe amanunte. Eu personal nu am inteles nimic.
nu se regaseste socialul complet, retinut de catre angajator pe o perioada de 12 ani,
cine suporta dobanzile si achitarea corespunzatoare dupa concediere si ce institutie are obligarea de executare silita a angajatorului ..
Discutam aici despre contributia pentru pensie? Nu s-a facut retinerea de catre angajator? Cum erau atunci calculate salariile?
banii mi sau retinut dar nu exista in baza de date la AJOFM si CJPAS cotizatiile complete ..
Colectarea contributiilor se facea pe baza declaratiilor lunare depuse de catre angajator. Trebuie verificat daca acesta a virat acesti bani, deoarece nu putea face plata pentru alti salariati si pentru Dvs. nu. ANAF-UL era cel care raspundea de colectarea debitelor restante, care erau declarare. Nu ar fi putut angajatorul sa lucreze 12 ani, daca acestea nu erau achitate.
Cred ca tot Casa de pensii este cea care trebuie sa verifice in evidenta, adresati-va cu o cerere, deoarece au fost situatii in care si acestia au omis sa inscrie tot stagiul de cotizare al contributiei la fondul de pensii al unui salariat.