Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Afișarea pozei hoțului pe geamul magazinului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Afișarea pozei hoțului pe geamul magazinului

Daca o persoana sustrage un produs dintr-un magazin,iar seful magazinului doreste sa-i posteze pe geamul magazinului poza si numele faptuitorului,patronul poate fi sanctionat in vreun fel?
atata timp cat nu exista o sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila cred ca patronul nu are drept sa se transforme in acuzator public
in schimb poate sa le faca publicitate, prin ridicarea de osanale,( sa se insprire din politic de genul "oameni langa as vrea sa traiesc") astfel incat toata lumea sa priceapa despre ce e vorba
As zice sa merg pe varianta ta,dar noi, ca juristi,nu putem totusi incuraja infractionalitatea,iar dupa parerea mea ar fi trebuit sa scriem "oameni langa care nu vrem sa traim".Imi cer scuze,dar te-as ruga,daca se poate si ai cunostinta sa-mi zici cam pe ce articol l-ai incadra!?!
Problema ridicata de dvs. este complexa.
Si eu sunt de parere ca, pana nu exista o hotatarare penala de condamnare definitiva este exclus dreptul magazinului ( a societatii comerciale ) de a posta aceasta fotografie.
Nu m-am gandit in mod special la texte de lege, dar un prim text de lege art fi cel din Constitutia Romaniei cu privire la prezumtia de nevinovatie.
Ar mai fi si din CEDO cate ceva...si o jurisprudenta CEDO...

Insa, in Romania e posibil sa nu va dea in judecata si cam asta ar fi...

Deci, legal ar fi probleme, dar in Romania oamenii sunt prea invatati sa le fie incalcate drepturile si libertatile fundamentale si cum probabil ca, nu isi va angaja avocat doar politia este posibil sa va bata in geam la magazin...daca vor vedea fotografia...
Chiar dacă ar exista o hotărâre penală de condamnare definitivă nu ar fi acceptabilă afișarea imaginii persoanei condamnate. Pentru respectiva infracțiune pedeapsa este închisoarea și, eventual, pedepsele complementare prevăzute de lege. Atât. Nu există vreun drept recunoscut de legile acestei țări, nici măcar persoanei vătămate, de a aplica propria sa „pedeapsă” (cu defăimarea publică), pe lângă cea dispusă de instanțe.

Așa ceva amintește cumva de obiceiurile de acum câteva secole:
„Cei condamnaţi pentru furt sunt purtaţi prin uliţele populate şi cu dugheni, legaţi câte doi de braţe, bătuţi cu biciul şi obligaţi să strige „aşa se cuvine celui ce fură" şi să strige singuri delictul comis.”
Anton-Maria del Chiaro - Revoluțiile Valahiei. 1718 - [ link extern ]

Dacă patronul are o poză a hoțului, firesc și legal este să facă o plângere penală, nu să ancheteze, să judece și să pedepsească el însuși respectiva persoană, chiar dacă ar fi surprins-o în flagrant (chiar și pentru asta există reguli - v. procedura în caz de infracțiune flagrantă, articolele 465-479 din Codul de procedură penală).

Pentru că întrebarea privea sancțiunea aplicabilă, cât timp o asemenea faptă poate fi interzisă conform legii civile (v. noul Cod civil), remediul (măcar teoretic, în patria noastră...) constă în daunele morale pe care hoțul le poate pretinde în cadrul unei acțiuni civile în răspundere delictuală.

Codul civil
Articolul 73 - Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfățișării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispozițiile art. 75 rămân aplicabile.

Articolul 1349 - Răspunderea delictuală
(1) Orice persoană are îndatorirea să respecte regulile de conduită pe care legea sau obiceiul locului le impune și să nu aducă atingere, prin acțiunile ori inacțiunile sale, drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane.
(2) Cel care, având discernământ, încalcă această îndatorire răspunde de toate prejudiciile cauzate, fiind obligat să le repare integral.

Nu devenim mai civilizați dacă înnegrim hârtia cu litere în care nu crede nimeni, ci dacă punem în aplicare ceea ce se spune prin acele litere.
klewos, utilizator
Practica afisarii pozelor " hotilor " surprinsi in flagrant, dar si dupa casele de marcat am intalnit-o intr-un mare lant de magazine din Romania. Insa pozele erau afisate in camera "hotilor", si nu spre "delectarea" publicului consumator....