avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Afișarea pozei hoțului pe geamul magazinului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Afișarea pozei hoțului pe geamul magazinului

Daca o persoana sustrage un produs dintr-un magazin,iar seful magazinului doreste sa-i posteze pe geamul magazinului poza si numele faptuitorului,patronul poate fi sanctionat in vreun fel?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 01:16, 13 Octombrie 2011
In Olanda publicarea de catre particulari a fotografiilor hotilor este considerata folosire fara drept a datelor personale, iar amenda din partea autoritatii de protectie a datelor cu caracter personal poate fi considerabila. Pana acum tribunalele olandeze nu s-au pronuntat in aceasta privinta, asa ca nu e clar daca aceasta amenda ar mai fi aplicata dupa contestarea ei la tribunal. Deoarece datele cu caracter personal sunt protejate si in Romania, banuiesc ca situatia este asemanatoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pedeapsa oentru ostracizare in public Traveler Traveler Un articol din ziarul Obiectiv de Vaslui relateaza despre cazul unei fete care a furat niste chiloti dintr-un magazin din Barlad. Patroana (sotie de politist, ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! o persoana în vârstă, cleptomana, a fost surprinsa ... Ruxxx0123 Ruxxx0123 Bună ziua! O persoana în vârstă, cleptomana, a fost surprinsa ca a sustras un bun din magazin, patronul a luat o într o încăpere, a fotografiat o si a ... (vezi toată discuția)
Fotografia care ma reprezinta poate fi postata pe facebook doar pentru ca a fost facuta cand eram in public? doloresz doloresz Nu am cont pe facebook si am fost surprinsa cand de la un prieten am primit un link unde am aparut pe o poza (tip portret). Am cautat fotograful prin email si ... (vezi toată discuția)