Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Afișarea pozei hoțului pe geamul magazinului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Afișarea pozei hoțului pe geamul magazinului

Daca o persoana sustrage un produs dintr-un magazin,iar seful magazinului doreste sa-i posteze pe geamul magazinului poza si numele faptuitorului,patronul poate fi sanctionat in vreun fel?
In Olanda publicarea de catre particulari a fotografiilor hotilor este considerata folosire fara drept a datelor personale, iar amenda din partea autoritatii de protectie a datelor cu caracter personal poate fi considerabila. Pana acum tribunalele olandeze nu s-au pronuntat in aceasta privinta, asa ca nu e clar daca aceasta amenda ar mai fi aplicata dupa contestarea ei la tribunal. Deoarece datele cu caracter personal sunt protejate si in Romania, banuiesc ca situatia este asemanatoare.