Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

Va rog daca e dispus cineva sa ma indrume. Iata care este nelamurirea mea: o persoana cu handicap accentuat are dreptul, conform legislatiei in vigoare, in Romania la concediu de odihna suplimentar fata de ceoncediul de odihna pe care il primesc toti ceilalti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Art. 147 din codul muncii republicat
(1) Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
(2) Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru categoriile de salariati prevazute la alin. (1) se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare.

Vedeti si contractul colectiv de munca la nivel de ramura ce prevede.