Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor la CO pentru persoanele cu dizabilitati.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor la CO pentru persoanele cu dizabilitati.

O persoana cu dizabilitati cu gradul II, accentuat, incadrata, beneficiaza de spor la concediul de odihna?
Codul Muncii prevede :
Art. 147
(1) Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
(2) Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru categoriile de salariati prevazute la alin. (1) se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare.
Va multumesc si va doresc o zi buna. Cautam in legea 448/2006,#-o nicidecum in codul muncii.