Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, O persoana cu handicap mediu beneficiază ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, O persoana cu handicap mediu beneficiază de zile ...

Bună ziua,
O persoana cu handicap mediu beneficiază de zile în plus la concediul de odihna?
Potrivit Codului muncii, art.147 alin.(1), salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.