Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... indredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

indredintare minor

Am introdus actiune de divort in luna iunie anul acesta. Am primit termen de judecata in noiembrie. Se va judeca dupa codul care era in vigoare la momentul introducerii actiunii ? In cerere am solicitat incredintarea minorului de 4 ani spre crestere si ingrijire mie , tatal avand drept de vizita. In intampinarea facuta tatal a fost de acord cu acest lucru. Sau se va judeca dupa actualul cod in care este custodie comuna ?
Se va judeca dupa vechiul cod dar se poate aplica si noul cod daca partile doresc.
Eu as dori sa se faca dupa vechiul cod (conform principiului tempus regit actum si ca legea civila nu retroactiveaza) . Va fi posibil ? Tatal, mai mult ca sigur ca va vrea asa cum reglementeaza noul cod. Ce se va intampla atunci?
Procesul se va judeca dupa legea noua.
Si eu am un proces in care as fi preferat sa ma judec pe legea veche, dar...nu cred ca voi reusi...
Reprezint mama si de aceea as prefera legea veche...