avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... concluzii proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

concluzii proces penal

Buna ziua,
Poate sa imi explice cineva cum se redacteaza concluziile scrise intr-un proces penal? Exista vreun model anume? Ce sa cuprinda mai exact?
Cel mai recent răspuns: b_ella , utilizator 21:38, 10 Octombrie 2011
Nu exista nici un model tipizat....ori ceva de genul...
fiecare depune concluziile astfel cum le considera de cuviinta , necesare si admisibile de catre instanta...
De avut in vedere ca in ''Antet'' sa apara instanta, nr, de dosar, calitatea celui care le depune...
;)
sunt la fel ca si in civil in privinta modelului si continutului.

singura diferenta o ai la inceputul lor cind soliciti de exemplu " dozarea pedepsei spre minim (minim special, daca este cazul) prin aplicarea art.320 ind 1 CPP iar prin aplicarea prevederilor art 74 CP sa se dispuna suspendarea executarii pedepsei aplicate conf art 81CP iar in subsidiar sa se dispuna suspendarea executarii pedepsei conf art 86 ind.1 CP"

cam asa suna.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna aceasta solutie? ca am un an cu suspendare si ca mai pot sa conduc peste un an? maryaanna45 maryaanna45 Solutia pe scurt: Dec.2329/R - Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia împotriva sentinţei penale nr.675/07.10.2013 a ... (vezi toată discuția)
Proces penal leona777 leona777 Buna ziua, va rog sa ma ajutati, am primul meu proces penal din oficiu, si clientul meu a hotarat sa mearga pe art. 320, ind. 1 Cpp. Spuneti-mi va rog, ce se ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de gratiere?scap de plata cheltuielilor de judecata? mariusgl11 mariusgl11 Ora estimata: Complet: C16F Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: I. În baza art. 7 alin. 1 rap. la art. 2 lit. b pct. 18 şi art. 9 alin. 2 din Legea ... (vezi toată discuția)