Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... concluzii proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

concluzii proces penal

Buna ziua,
Poate sa imi explice cineva cum se redacteaza concluziile scrise intr-un proces penal? Exista vreun model anume? Ce sa cuprinda mai exact?
Nu exista nici un model tipizat....ori ceva de genul...
fiecare depune concluziile astfel cum le considera de cuviinta , necesare si admisibile de catre instanta...
De avut in vedere ca in ''Antet'' sa apara instanta, nr, de dosar, calitatea celui care le depune...
;)
sunt la fel ca si in civil in privinta modelului si continutului.

singura diferenta o ai la inceputul lor cind soliciti de exemplu " dozarea pedepsei spre minim (minim special, daca este cazul) prin aplicarea art.320 ind 1 CPP iar prin aplicarea prevederilor art 74 CP sa se dispuna suspendarea executarii pedepsei aplicate conf art 81CP iar in subsidiar sa se dispuna suspendarea executarii pedepsei conf art 86 ind.1 CP"

cam asa suna.
Multumesc frumos!