avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din Autoturism
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din Autoturism

Buna ziua !
Duminica seara un individ mi-a fortat masina si mi-a sustras portofelul din buzunarul portierei fata stanga... Culmea este ca dimineata am gasit potertofelul gol, fara bani si acte, in curtea mea la 2 metri de acces. Am chemat politia s-au facut poze s-au luat amprente si hai la sectie...
La sectie mai aveau putin si ma faceau pe mine hot. Hotii cu tipar nu stau si numara banii iti iau actele si apoi iti arunca portefelul in curte si mai ales ca nu s-au gasit amprente inauntru pe buletina (care a fost gasit sub bancheta din spate) (precizez ca efractia s-a facut prin hayonul din spatele masinii adica Fiat Doblo in 7 locuri)..
Declaratii peste declarati iar la sfarsit ca depun plangere penala asupra hotului (daca va fi prins) ...
Acum intrebarea este daca pot face alta plangere pentru a putea fi luat in serios... pt ca am impresia ca doar cu aceea declaratie raman...
Cel mai recent răspuns: duraka , utilizator 19:41, 10 Octombrie 2011
Nu se intelege foarte precis...ati depus ori nu plangere penala, ....???
Oricum , o data ce POLITIA a venit la dv, in curte si a facut poze, a luat probe, etc...
se intelege ca acel dossar se afla pe biroul anchetatorilor ....
O sa mai fie , probabil si alte chemari la sectie....si e posibil sa se solutioneze cumva..
Mult succes :)
Daca hotul a lasat amprente pe masina va fi prins.
In caz contrar, ulterior, se va gasi un alt hot care sa recunoasca fapta ca sa nu fie AN.
Banii nu cred ca ii veti mai recupera.
ce inseamna AN? Amprente nu au fost... au cautat dar nu au avut ceva concret...
Le-am dat cativa suspecti dar au zis ca nu este nevoie pt. ca sunt foarte multi in cartier cu asemenea fapte... M-au intrebat doar de prieteni si sotie pentru ca sau mirat de ce mi-a aruncat portofelul in curte iar buletinul era sub bancheta din spate si de ce nu mi s-a furat si casetofonul si o sacosa in care aveam niste papuci

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Escrocherie, santaj...? anielle anielle Am facut o plangere cu o intamplare recenta..care pe scurt poate fi prezentata asa: \" In dimineata zilei de luni pe data de 22.11.2010 orele ... (vezi toată discuția)
Furt Dune D Dune D Buna ziua. Ma adresez pe acest forum cu speranta ca voi primi ca si pana acuma cele mai bne sfaturi si indrumari. Poveste suna cam asa: Am o proprietate la ... (vezi toată discuția)
Furt buletin urgent emy2001 emy2001 Cand e sa ai ghinion parca toate iti merg pe dos.Asera mi s-a furat portofelul in care aveam 200 ron si ceva maruntis dar mai grav aveam buletinul in el.Va rog ... (vezi toată discuția)