Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din Autoturism
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din Autoturism

Buna ziua !
Duminica seara un individ mi-a fortat masina si mi-a sustras portofelul din buzunarul portierei fata stanga... Culmea este ca dimineata am gasit potertofelul gol, fara bani si acte, in curtea mea la 2 metri de acces. Am chemat politia s-au facut poze s-au luat amprente si hai la sectie...
La sectie mai aveau putin si ma faceau pe mine hot. Hotii cu tipar nu stau si numara banii iti iau actele si apoi iti arunca portefelul in curte si mai ales ca nu s-au gasit amprente inauntru pe buletina (care a fost gasit sub bancheta din spate) (precizez ca efractia s-a facut prin hayonul din spatele masinii adica Fiat Doblo in 7 locuri)..
Declaratii peste declarati iar la sfarsit ca depun plangere penala asupra hotului (daca va fi prins) ...
Acum intrebarea este daca pot face alta plangere pentru a putea fi luat in serios... pt ca am impresia ca doar cu aceea declaratie raman...
Nu se intelege foarte precis...ati depus ori nu plangere penala, ....???
Oricum , o data ce POLITIA a venit la dv, in curte si a facut poze, a luat probe, etc...
se intelege ca acel dossar se afla pe biroul anchetatorilor ....
O sa mai fie , probabil si alte chemari la sectie....si e posibil sa se solutioneze cumva..
Mult succes :)
Daca hotul a lasat amprente pe masina va fi prins.
In caz contrar, ulterior, se va gasi un alt hot care sa recunoasca fapta ca sa nu fie AN.
Banii nu cred ca ii veti mai recupera.
ce inseamna AN? Amprente nu au fost... au cautat dar nu au avut ceva concret...
Le-am dat cativa suspecti dar au zis ca nu este nevoie pt. ca sunt foarte multi in cartier cu asemenea fapte... M-au intrebat doar de prieteni si sotie pentru ca sau mirat de ce mi-a aruncat portofelul in curte iar buletinul era sub bancheta din spate si de ce nu mi s-a furat si casetofonul si o sacosa in care aveam niste papuci