Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neplata pensie alimentara

Buna ziua,
as vrea sa stiu si eu in cazul in care tatal copilului meu nu a platit pensia alimentara de 2 luni fiindca nu realizeaza absolut nici un venit(nu detine nici o proprietate pe numele lui este un om f. sarac), in urma unei plangeri penale si prin neplata in continuare a pensiei alimentare acesta poate ajunge sa faca puscarie?
Va multumesc anticipat,
Cu stima si respect,
Ioana
Nu poate sa faca puscarie daca nu lucreaza.
Art. 305 c.penal - Abandonul de familie
Sãvârsirea de cãtre persoana care are obligatia legalã de a întretine, fatã de cel îndreptãtit la întretinere, a uneia dintre urmãtoarele fapte:
[...]
c) neplata cu rea-credintã, timp de 2 luni a pensiei de întretinere stabilitã pe cale judecãtoreascã [...], se pedepseste [...] cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendã.

rea-credinta = realizeaza venituri dar nu plateste
trope_doi, utilizator