Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC pentru al doilea copil

Buna seara,ma numesc Madalina si am o nelamurire.
Am un baietel de 1 an si 11 luni si am ramas insarcinata in 2 luni.Beneficiez de indemnizatie pt baietel si as dori sa stiu daca o beneficiez si pt al doilea copil de indemnizatie?
Da, veti beneficia de indemnizatie si pentru al doilea copil. Indemnizatia va fi de 75% din media veniturilor din ultimele 12 luni de dinaintea nasterii.

Sa va traiasca!
multumesc frumos pt raspunsul dvs la aceasta ora tarzie.
1. Dupa ce se termina CCC pentru primul copil va relauati activitatea la locul de munca.
2. Apoi cand va fi cazul procedati la fel ca la primul copil: intrati in concediul de maternitate si apoi in CCC.
As mai avea o intrebare. angajatorul ma poate da in somaj? Si daca poate sa o faca ce se va intampla ?
1. Daca l-ati anuntat, in scris, ca sunteti gravida nu va poate concedia decat daca unitatea este in reorganizare judiciara sau faliment.

2. Daca nu l-ati anuntat atunci va poate concedia prin desfiintarea locului de munca (art.65 din Codul muncii) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

3. In somaj fiind veti putea sa beneficiati de concediu de maternitate si apoi de CCC.