avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC pentru al doilea copil

Buna seara,ma numesc Madalina si am o nelamurire.
Am un baietel de 1 an si 11 luni si am ramas insarcinata in 2 luni.Beneficiez de indemnizatie pt baietel si as dori sa stiu daca o beneficiez si pt al doilea copil de indemnizatie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:44, 28 Octombrie 2011
Da, veti beneficia de indemnizatie si pentru al doilea copil. Indemnizatia va fi de 75% din media veniturilor din ultimele 12 luni de dinaintea nasterii.

Sa va traiasca!
multumesc frumos pt raspunsul dvs la aceasta ora tarzie.
1. Dupa ce se termina CCC pentru primul copil va relauati activitatea la locul de munca.
2. Apoi cand va fi cazul procedati la fel ca la primul copil: intrati in concediul de maternitate si apoi in CCC.
As mai avea o intrebare. angajatorul ma poate da in somaj? Si daca poate sa o faca ce se va intampla ?
1. Daca l-ati anuntat, in scris, ca sunteti gravida nu va poate concedia decat daca unitatea este in reorganizare judiciara sau faliment.

2. Daca nu l-ati anuntat atunci va poate concedia prin desfiintarea locului de munca (art.65 din Codul muncii) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

3. In somaj fiind veti putea sa beneficiati de concediu de maternitate si apoi de CCC.

Alte discuții în legătură

Somaj din prenatal maridana1986 maridana1986 sunt in concediu prenatal pana pe 10 feb anul curent.am vorbit cu contabila si societatea urmeaza sa se inchida,nu se mai fac angajari...deci am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Desfacerea contractului de munca la insarcinate Gabriela_Simona Gabriela_Simona Buna seara Sunt angajata la o societate comerciala,am anuntat patronul firmei ca sunt insarcinata dupa care m~am trezit la cateva zile cu instiintare ca ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediul de maternitate nico978 nico978 buna ziua, sunt insarcinata in 34 de saptamani si ar trebui sa intru in concediu prenatal.sunt in somaj de la data de 01.11.2010.cum mi se calculeaza ... (vezi toată discuția)