Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediul de maternitate

buna ziua,
sunt insarcinata in 34 de saptamani si ar trebui sa intru in concediu prenatal.sunt in somaj de la data de 01.11.2010.cum mi se calculeaza concediul prenatal?cine imi elibereaza adeverinta cu stagiul de cotizare?fostul angajator ma trimite la casa de pensii,cei de la somaj la angajator.se ia in calcul si venitul obtinut la angajator?
multumesc
1. Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediul de maternitate (pre si postnatal) o constituie cele 6 luni premergatoare intrarii in concediu de maternitate.
2. Indemnizatia o calculeaza si o plateste AJOFM.
3. In cele 6 luni intra si lunile in care ati fost in somaj iar ca venit se ia indemnizatia de somaj.
4. Cand ati depus dosarul de somaj, in el aveti si adeverinta cu veniturile pe 12 luni asa ca AJOFM are datele pentru calcularea indemnizatiei de concediu de maternitate. Sa faca o copie xeroxata de pe aceasta.
buna,am si eu o intrebare,de la 1 aprilie s-a inchis magazinul unde am lucrat ca vanzatoare si sunt insarcinata in 25 sapt.Pe 23 mai trebuia sa intru in concediu prenatal.ce sa fac acum sa ma duc in somaj sau sau concediu de boala.momentan sunt in concediu de odihna.va rog sa ma ajute cineva!
Cel mai bine ar fi sa intrati in somaj si de aici puteti sa beneficiati si de concediu medical si de concediu de maternitate si apoi de CCC pana la 2 ani.
va multumesc pentru raspuns.
bună ziua.
sotia mea lucreaza la o cofetarie (un punct de lucru intr-o localitate) care apartine de firma mama ce se afla in alta localitate. s-a zvonit ca se va inchide cofetaria - punctul de lucru- si vreau sa stiu daca sotia va beneficia de somaj. mentionez ca sotia este si insarcinata in 7 saptamani si cum ar fi bine de procedat in asa fel incat sa beneficieze de acel concediu prenatal si de crestere a copilului. va multumesc