Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediul de maternitate

buna ziua,
sunt insarcinata in 34 de saptamani si ar trebui sa intru in concediu prenatal.sunt in somaj de la data de 01.11.2010.cum mi se calculeaza concediul prenatal?cine imi elibereaza adeverinta cu stagiul de cotizare?fostul angajator ma trimite la casa de pensii,cei de la somaj la angajator.se ia in calcul si venitul obtinut la angajator?
multumesc
1. Daca se va desfiinta punctul de lucru inseamna ca se va desfiinta si locul de munca.
2. In acest caz va fi concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si va putea beneficia de indemnizatie de somaj daca are 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni.
3. Fiind in somaj va putea beneficia de concediu de maternitate (pre si postnatal = sarcina si lauzie = 126 de zile) si de CCC pana la 2 ani.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare: Am lucrat 13 luni la o firma, dar am avut contract pe perioada determinata si nu mi la mai prelungit, iar acum lucrez in alta parte de 1 luna, (am avut intrerupere de 3 saptamani, dar am avut venit si pe luna septembrie si acum am si pe luna octombrie) intrebarea mea este alta pot beneficia de concediu prenatal daca am ramas acum gravida? Multumesc
flori_florina, utilizator
1. Puteti beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) daca aveti 6 luni de cotizare la sanatate in ultimele 12 luni sau minimum o luna de cotizare (lucrata cu contract individual de munca - CIM).
2. Apoi veti putea beneficia si de CCC pana la 2 ani deoarece sunt eligibile si fractiunile de luna pentru indemnizatia pentru CCC.