Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna ziua,
ma adresez dumneavoastra deoarece am nevoie de o lamurire.
sotia mea este angajata in cadrul unei societati comerciale si in viitorul apropiat urmeaza sa se mute la o alta societate.intrebarea este va beneficia de concediu prenatal la noua societate daca se va angaja?
P.S este insarcinata in cateva saptamani si care ar fi pasii daca s-ar putea!
multumesc
Da, in mod normal beneficiaza.
Sotia a mentionat noului angajator ca este insarcinata?
Mentionez ca pentru a beneficia de concediul crestere copil trebuie sa aiba venituri pe ultimile 12 luni.
1. Pentru a beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) trebuie sa aiba cel putin o luna lucrata in ultimele 12 luni.

2. - Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aiba venituri din salarii, din activitati independente au agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Cele 12 luni eligibile nu trebuie sa fie neaparat la acelasi angajator.