Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de asociere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de asociere

Exista o modalitate de asociere (contract) intre doua persoane fizice pentru o activitate noncomerciala; este vorba in speta de infiintarea unui iaz de peste, o persoana detine terenul iar cealalta vine cu investitia in bani.
si cum se imparte venitul din exploatarea iazului? obtinerea de venituri devine activitate comerciala si va fi necesara inregistrarea fiscala a activitatii, implicit infiintarea unor srl/pfa/ii etc etc
Nu este vorba de obtinerea de venituri, nu se urmareste exploatarea comerciala a iazului .
Intrebarea este daca se poate incheia un contract intre cele doua persoane in conditiile de mai sus.