Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se poate executa silit capitalul social in natura al ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se poate executa silit capitalul social in natura al unui asociat intr-un srl, mai exact un imobil?

Imobilul este detinut in copropietate sot/sotie si este adus ca aport in natura la capitalul social al unui srl,
Multumesc
din moment ce este cuprins in capitalul social al srl-ului,da.
Aportul in natura al unui asociat, odata intocmite formele legale de infiintare, intra in patrimoniul firmei.
@accente- cred ca faceti o confuzie,
Ma refeream la executarea silita indreptata catre asociat ca persoana fizica, mai exact fiscul il urmareste pt venituri generate din noua interpretare cu tva-ul peste 35000/an.
Stiu ca o persoana fizica in calitatea de ascoiat al unui srl poate fi executa numai pe valorea partilor sociale rezultate din lichidarea societatii, dupa ce aceasta este lichidata.
quattro, utilizator