Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ces. si marire capital SRL prin ap. in natura
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ces. si marire capital SRL prin ap. in natura

Un SRL format din 2 asociati doreste sa efectueze marirea capitalului social, cu ocazia atragerii unui nou asociat ce va efectua un aport in natura (un imobil).
Cei doi asociati deja existenti (si in postura de cedenti) vor ramane valoric (nu si procentual) cu aceeasi contributie in numerar la capitalul social, iar noul cesionar va capata un procent din partile sociale in raport de valoarea imobilului adus in aport.
Am vrea sa facem toate actele dintr-un singur pas (o singura hotarare AGA si mai ales un singur termen la Registrul Comertului).
Cum putem proceda mai logic si eficient ?
Probabil inevitabil contractul de cesiune intre cei 2 cedenti si tertul cesionar oricum se va face. Ne intereseaza sa il includem in acelasi dosar cu hotararea AGA de cesiune + majorare a capitalului social prin aport in natura, pentru ca sa scurtam timpii de inregistrare la RC a intregii povesti.

Precizez ca asociatii inca nu s-au decis daca vor decide valoarea imobilului adus aport pe baza vreunei facturi/ctr. de vz.-cp. sau daca vor contracta efectuarea unei expertize de catre un evaluator.
Din ce am vorbit la RC, pot face totul intr-un singur pas, printr-o hotarare AGA in care voi scrie ca se majoreaza capitalul social prin cooptarea in societate a lui X, care va aduce ca aport in natura bunul Y in valoare de 123 ron, conform expertizei / facturii xyz, si conform contractului de cesiune nr. 1/din........ (aceeasi data cu hot.aga).

Insa de expertiza am inteles ca nu scap, daca bunul nu este nou (caz in care scapam cu factura). Deci chiar daca avem SRL cu mai multi asociati, tot va trebui sa numesc un expert evaluator agreat de Ministerul Justitiei. Dupa care, trec la redactarea si depunerea actelor.

Majorarea capitalului social inseamna emiterea de noi actiuni sau parti sociale in cazul firmei dvs.Aceste parti sociale vor fi atribuite fie asociatilor deja existenti fie noilor asociati dupa caz .La dvs inteleg ca se face majorarea capitalului social prin aport in natura de catre o persoana care va dobandi calitatea de asociat cu ocazia acestei majorari de capital social.

Prin acest aport in natura imobilul respectiv trece in patrimoniul societatii ,aportantul dobandind in schimb parti sociale .Prin urmare aceasta persoana devine detinator de parti sociale nu prin cesiunea unora emise anterior ci ca urmare a aportului unui imobil la capitalul social in schimbul caruia va dobandi parti sociale nou emise intr-un procent corespunzator. Cu stima!
PRINCIPII - majorarea capitalului social prin aport in natura

Majorarea capitalului inseamna emiterea de noi actiuni / parti sociale.
.Aceste parti sociale vor fi atribuite fie asociatilor deja existenti fie noilor asociati
Prin majorarea capitalului social prin aport in natura de catre o persoana va dobandi calitatea de asociat cu ocazia acestei majorari de capital.

Prin acest aport in natura imobilul trece in patrimoniul societatii.
aportantul dobandeste parti sociale in schimb nu prin cesiunea unora emise anterior ci ca urmare a aportului unui imobil la capitalul socia

- hotarare AGA in care scrie ca se majoreaza capitalul social prin cooptarea in societate a ......., care aduce ca aport in natura bunul in valoare de ........, conform expertizei si conform contractului de cesiune
PRINCIPII - majorarea capitalului social prin aport in natura

Majorarea capitalului inseamna emiterea de noi actiuni / parti sociale.
.Aceste parti sociale vor fi atribuite fie asociatilor deja existenti fie noilor asociati
Prin majorarea capitalului social prin aport in natura de catre o persoana va dobandi calitatea de asociat cu ocazia acestei majorari de capital.

Prin acest aport in natura imobilul trece in patrimoniul societatii.
aportantul dobandeste parti sociale in schimb nu prin cesiunea unora emise anterior ci ca urmare a aportului unui imobil la capitalul socia

- hotarare AGA in care scrie ca se majoreaza capitalul social prin cooptarea in societate a ......., care aduce ca aport in natura bunul in valoare de ........, conform expertizei si conform contractului de cesiune
Multumesc pentru raspunsuri.
Deci e clar ca nu mai are ce cauta vreun contract de cesiune. Voi face doar o hotarare AGA, dupa modelul de mai sus, si atat (si desigur declaratiile pe pr.-rasp. a noului asociat).

"hotarare AGA in care scrie ca se majoreaza capitalul social prin cooptarea in societate a ......., care aduce ca aport in natura bunul in valoare de ........, conform expertizei si conform contractului de cesiune"