Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical pentru ingrijire copil bolnav de otita
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical pentru ingrijire copil bolnav de otita

Salut!
Baietelul meu are 3 ani si 4 luni si s-a imbolnavit de la camin de otita .Medicul de familie mi-a zis ca nu-mi poate da concediu medical pentru ca nu stie sa existe vreo lege pentru concediu medical ingrijire copil bolnav peste 3 ani.Intrebarea mea este daca exista o asemenea lege sau nu si daca luna viitoare face si varicela cum saprocedez?
Concediul pentru ingrijirea copilului bolnav
- este un concediu medical care se poate acorda oricaruia dintre parinti atunci cand copilului este bolnav;
- se acorda pana la o anumita varsta a copilului (7 ani, respectiv 18 ani daca copilului sufera de afectiuni intercurente);
- are o durata limitata anual (45 de zile pe an);
- necesita un stagiu de cotizare de 6 luni in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical. OUG nr. 158/2005,
ContSters224434, utilizator
accente a scris:

Concediul pentru ingrijirea copilului bolnav
- este un concediu medical care se poate acorda oricaruia dintre parinti atunci cand copilului este bolnav;
- se acorda pana la o anumita varsta a copilului (7 ani, respectiv 18 ani daca copilului sufera de afectiuni intercurente);
- are o durata limitata anual (45 de zile pe an);
- necesita un stagiu de cotizare de 6 luni in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical. OUG nr. 158/2005,

Potrivit OUG 158/2005 ART 26-29, medicul de familie va poate acorda concediu medical, concediu in baza caruia veti beneficia de indemnizatie ingrijire copil bolnav.Durata de acordare a acestei indemnizatii este de maxim 45 zile calendaristice pe an pentru un copil, cu excepţia situaţiilor în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, neoplazii, este imobilizat în aparat gipsat, este supus unor intervenţii chirurgicale; durata concediului medical în aceste cazuri va fi stabilită de medicul curant, iar după depăşirea termenului de 90 de zile, de către medicul specialist, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale
___________
1. Daca asa v-a spus medicul de familie nu este pus la punct cu legile pe care ar trebui sa le stapaneasca bine.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 26. - (1) Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstã de pânã la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, pânã la împlinirea vârstei de 18 ani.
(2) Indemnizaţia prevãzutã la alin. (1) se suportã integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate.

Art. 27. - (1) Beneficiazã de indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav, opţional, unul dintre pãrinţi, dacã solicitantul îndeplineşte condiţiile de stagiu de cotizare prevãzute la art. 7.
(2) Beneficiazã de aceleaşi drepturi, dacã îndeplineşte condiţiile cerute de prezenta ordonanţã de urgenţã pentru acordarea acestora, şi asiguratul care, în condiţiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, cãruia i s-au încredinţat copii în vederea adopţiei sau i-au fost daţi în plasament.

Art. 28. - Indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstã de pânã la 7 ani sau a copilului cu handicap cu afecţiuni intercurente pânã la împlinirea vârstei de 18 ani se acordã pe baza certificatului de concediu medical eliberat de medicul de familie şi a certificatului pentru persoanele cu handicap, emis în condiţiile legii, dupã caz.

Art. 29. - Durata de acordare a indemnizaţiei prevãzute la art. 27 alin. (1) este de maximum 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil, cu excepţia situaţiilor în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, neoplazii, este imobilizat în aparat gipsat, este supus unor intervenţii chirurgicale; durata concediului medical în aceste cazuri va fi stabilitã de medicul curant, iar dupã depãşirea termenului de 90 de zile, de cãtre medicul specialist, cu aprobarea medicului expert al asigurãrilor sociale.

Art. 30. - Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru îngrijirea copilului bolnav este de 85% din baza de calcul stabilitã conform art. 10.

vasilicasavoiu a scris:

Salut!
Baietelul meu are 3 ani si 4 luni si s-a imbolnavit de la camin de otita .Medicul de familie mi-a zis ca nu-mi poate da concediu medical pentru ca nu stie sa existe vreo lege pentru concediu medical ingrijire copil bolnav peste 3 ani.Intrebarea mea este daca exista o asemenea lege sau nu si daca luna viitoare face si varicela cum saprocedez?

Spuneti medicului ca exista NORMELE 60/32/2006 de aplicare a OUG 158/2005,unde se reglementeaza la SECŢIUNEA a 5-a
Concediul şi indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav

Va redau prin copy-paste articolele care va intereseaza pe dvs.
ART. 49
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav învârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente,
până la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART. 50
(1) Certificatul de concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de
până la 7 ani şi îngrijirea copilului cu handicap în vârstă de până la 18 ani pentru
afecţiuni intercurente se eliberează de medicul curant, în condiţiile şi până la duratele
maxime prevăzute de lege.
(2) Medicul de familie are dreptul de a acorda concediu medical pentru îngrijirea
copilului bolnav, cu durată de cel mult 14 zile calendaristice, în una sau mai multe etape,
pentru aceeaşi afecţiune.

(3) Medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital are dreptul de a acorda
concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav, cu durată de cel mult 30 de zile
calendaristice.

ART. 51
În situaţia în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, neoplazii, este
imobilizat în aparat gipsat sau supus unor intervenţii chirurgicale, eliberarea
certificatelor de concediu medical se va face de medicul curant din unităţile care acordă
asistenţă medicală în specialitatea respectivă, pentru durate stabilite de acesta, în funcţie
de gravitatea afecţiunii. Dacă durata concediului medical depăşeşte 90 de zile nu este
necesar avizul medicului expert al asigurărilor sociale.

Cum otita este o afectiune infecto-contagioasa,concediul poate fi eliberat si de catre medicul pediatru,de medicul infectionist sau medicul ORL ,depinde carui dintre acesti specialisti v-ati adresat in ambulatoriu de specialitate sau in spital,iar durata cm o va stabili acesta in functie de gravitatea cazului.
ContSters136493, utilizator