Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii fiscale pt. SRL-D (fara activitate)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii fiscale pt. SRL-D (fara activitate)

Buna ziua,
Poate sa-mi spuna SIGUR cineva (care stie bine cazul) care sunt obligatiile fiscale de depus 2011-2012 pt. o firma infiintata in 2011 care nu are activitate! Repet: CARE NU ARE ACTIVITATE!
Multumesc anticipat pt. un raspuns competent!
Claudia
trebie depusa la ORC si finante o declaratie tip ca nu desfasurati activitate.Atat
Multumesc pt. raspuns! Aveti idee care este ordinea cronologica de depunere a acestei declaratii? Intai merg la reg.com. sau intai la Finante? Si... este contra cost ceva?
claudia_d, utilizator
Sunt doua tipuri de societati care nu desfasoara activitate: (1) cele care au declarat suspedarea activitatii la Oficiul Registrului Comertului si (2) cele care nu au facut-o. Pentru cele doua situatii exista obligatii declarative diferite la Administratia Finantelor Publice.

In cazul (1) avand in vedere ca e firma noua si, presupun eu, nu a desfasurat activitate de la infiintare va obtine regimul derogatoriu de la AFP si va depune doar (i) declaratia anuala 101 privind impozitul pe profit si (ii) declaratia anuala ca nu a desfasurat activitate de la infiintare pana in prezent care inlocuieste bilantul contabil.

In cazul (2) mai trebuie depus trimestrial declaratia 100 si decontul de TVA 300, daca la infiintare a declarat in vectorul fiscal ca vrea sa fie platitoare de TVA si lunar trebuie depusa declaratia 112, daca la infiintare a declarat in vectorul fiscal ca urmeaza sa angajeze salariati.