Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Buna ziua, din nefericire pentru mine si familia mea intampin o problema legata de un apartament cu 3 camere, dupa cum urmeaza:
Apartamentul in cauza a fost cumparat in cursul anului 1997 prin contract de vanzare-cumparare contra sumei de 40 de milioane(4000 lei), insa nu am dispus de intreaga suma de banii (doar de 2800 lei) si am apelat la ajutorul sorei mele pentru diferenta de 1200 lei, insa aceasta a avut pretentia de a-i ceda o jumatate din apartament, urmand ca ulterior sa cumparam o alta locuinta si astfel datoria sa fie achitata.
Mentionez faptul ca sora mea a luat suma de 1200 lei de la parintii nostrii, care inca sunt in viata si pot confirma cele spuse de mine.
Am incheiat contractul de vanzare-cumparare fiind atat eu cat si sora mea copropietare si nu exista nici un fel de clauza sau mentiune cu privire la intelegerea dintre noi doua
Ulterior nu am mai putut sa ne intelegem, legatura dintre noi fiind rupta desi eu am incercat in nenumarate randuri sa o contactez si sa rezolv insa aceasta m-a refuzat de fiecare data.
Din acel moment si pana in prezent, eu am locuit cu familia mea in incinta acestui apartament, am investit aprox. 10 000 euro in el si am platit toate darile cumulate de-a lungul timpului
In prezent, sora mea mi-a solicitat sa vindem intreg apartamentul si sa ii platesc jumatate din suma primita, daca nu ma va actiona in instanta si ma va da afara din casa sau ma va obliga sa il vand.
Va rog sa-mi comunicati daca aceasta ma poate evacua din incinta locuinte si ce solutii posed pentru a rezolva aceasta problema.
Va multumesc anticipat
Mergeti sa consultati un avocat ca sa vada actul si sa discutati in concret.
Se poate sa nu poata face nimic sau sa piarda procesul.
Poate sa aiba variante care sa va faca sa pierdeti apartamentul.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti sa consultati un avocat ca sa vada actul si sa discutati in concret.
Se poate sa nu poata face nimic sau sa piarda procesul.
Poate sa aiba variante care sa va faca sa pierdeti apartamentul.

Mentionez faptul ca sora mea niciodata nu a platit nimic pentru intretinerea sau impozitele apartamentului si timp de circa 10 ani de zile nu a prezentat nici un interes pentru el, intreaga sa contributie fiind suma initiala de 1200 lei.
Vecinii din bloc, precum si administratorul si presedintele cunosc aceasta problema si sunt de acord sa ne sustina in demersurile viitoare.
Buna seara,
Atat timp cat sora nu figureaza pe nici un act, iar dv. v-ati manifestat buna credinta si ati platit darle catre Stat, aferente impozitului pe cladiri, si sora nu va actioneaza in instanta in acest sens ...e bine sa nu va faceti mari griji...
Evident , daca veti ajunge intr-un eventual proces, este de indicat sa apelai si dv. la metode legale de aparare.
P.S. Indiferent de situatie nu instrainati apartamentul!!!!
Cu stima
Din acte rezulta ca sunteti coproprietare in cote egale . Aveti un drept de creanta pt imbunatatirile ce le-ati facut in ap.
Lasati-o pe dansa sa va actioneze in judecata.. daca o va face, cereti sa va fie atribuit ap si s-o despagubiti cu o suma de bani.. cat de mare sau de mica va fi suma asta, va depinde si de avocatul dvs si de probe
Pavel1987 a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti sa consultati un avocat ca sa vada actul si sa discutati in concret.
Se poate sa nu poata face nimic sau sa piarda procesul.
Poate sa aiba variante care sa va faca sa pierdeti apartamentul.

Mentionez faptul ca sora mea niciodata nu a platit nimic pentru intretinerea sau impozitele apartamentului si timp de circa 10 ani de zile nu a prezentat nici un interes pentru el, intreaga sa contributie fiind suma initiala de 1200 lei.
Vecinii din bloc, precum si administratorul si presedintele cunosc aceasta problema si sunt de acord sa ne sustina in demersurile viitoare.

Impozitele trebuiau platite de proprietari.

Dupa parerea mea nu veti avea dreptul sa primiti decat banii achitati pe impozit pe ultimii 3 ani.
Cotele de intretinere le plateste cel care locuieste acolo.Deci, nu poate fi obligata la plata lor o alta persoana daca nu a locuit acolo.

Nu are nicio relevanta daca nu a locuit.

Daca sunteti trecuti ca coproprietari in act fiecare are cota parte stabilita din actul de vanzare-cumparare.Sunteti sigur ca figureaza trecuta in act?
Sau doar sustine ea ca are un drept fara sa scrie nimic in actul de proprietate?

Daca deschide proces si veti primi in natura imobilul veti fi obligat la plata unei sulte reprezentand valoarea scrisa in act.

Trebuie sa va ganditi bine ce ati dori sa se intample.
Daca doriti sa ramaneti in imobil si sa platiti o sulta in caz de judecata.
Procesul poate dura si 3-4 ani...si o sa va coste bani...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat