Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Buna ziua, din nefericire pentru mine si familia mea intampin o problema legata de un apartament cu 3 camere, dupa cum urmeaza:
Apartamentul in cauza a fost cumparat in cursul anului 1997 prin contract de vanzare-cumparare contra sumei de 40 de milioane(4000 lei), insa nu am dispus de intreaga suma de banii (doar de 2800 lei) si am apelat la ajutorul sorei mele pentru diferenta de 1200 lei, insa aceasta a avut pretentia de a-i ceda o jumatate din apartament, urmand ca ulterior sa cumparam o alta locuinta si astfel datoria sa fie achitata.
Mentionez faptul ca sora mea a luat suma de 1200 lei de la parintii nostrii, care inca sunt in viata si pot confirma cele spuse de mine.
Am incheiat contractul de vanzare-cumparare fiind atat eu cat si sora mea copropietare si nu exista nici un fel de clauza sau mentiune cu privire la intelegerea dintre noi doua
Ulterior nu am mai putut sa ne intelegem, legatura dintre noi fiind rupta desi eu am incercat in nenumarate randuri sa o contactez si sa rezolv insa aceasta m-a refuzat de fiecare data.
Din acel moment si pana in prezent, eu am locuit cu familia mea in incinta acestui apartament, am investit aprox. 10 000 euro in el si am platit toate darile cumulate de-a lungul timpului
In prezent, sora mea mi-a solicitat sa vindem intreg apartamentul si sa ii platesc jumatate din suma primita, daca nu ma va actiona in instanta si ma va da afara din casa sau ma va obliga sa il vand.
Va rog sa-mi comunicati daca aceasta ma poate evacua din incinta locuinte si ce solutii posed pentru a rezolva aceasta problema.
Va multumesc anticipat
Daca sora este mentionata in act si nu se scrie cota sa de contributie la dobandirea imobilului se prezuma ca are dreptul la 50%.Puteti dovedi cele sustinute de dvs. in instanta si puteti cere o cota m,ajorata si cheltuielile privind imbunatatirile daca aveti chitante . Imbunataririle se mai dovedesccu acte, martori si expertiza. Asteptati sa fiti chemata in instanta sau actionati dvs daca doriti sa se clarifice situatia. Nu trebuia sa o treceti in act , sau , daca nu s-a putut altfel trebuia sa treceti exact cu ce suma a contribuit . Intelegerile verbale nu au nici o valoare . Poate ati incheiat un alt act intre dvs. privind suma cu carea acontribuit . Se va lua in considerare . Veti avea castig de cauza si cota majorata . Puteti cere atribuirea si sa-i achitati o sulta.
"Frate, frate, dar branza-i pe bani..." - parca asa suna o vorba din batrani.... Asadar, pentru linistea dvs. si a familiei dvs. puteti sa o actionati pe sora dvs. in judecata, cerand iesirea din indiviziune, si pretentia de a vi se atribui dvs. cota parte a sururii, deoarece este unica locuinta de care dispuneti. In aceasta cerere, mentionati expres care a fost situatia de fapt la momentul la care ati achizitionat apartamentul, si faptul ca dvs. ati locuit in permanenta cu familia in acel apartament nemaiavand in acest timp si o alta locuinta.
Descrieti si situatia surorii dvs , unde a locuit in toata aceasta perioada, de unde a avut banii, cat si cat a platit pentru cota sa, cosiderand ca aceasta (cota dansei) era evaluata la 1200 lei, iar a dvs. a fost evaluata la 2800lei.
Pe langa martori, cereti si o expertiza imobiliara tehnica pentru a dovedi toate imbunatatirile pe care le-ati facut. Astfel, puteti dovedi valoarea investitiilor pe care o estimati in cuantum de 10.000 Euro, suma dovedita cu facturi si chitante.
In baza acestora, instanta va poate da castig de cauza atribuindu-va apartamentul, calculand astfel o sulta pe care ar trebui sa o platiti surorii dvs.
Nu bagati in seama amenintarile surorii dvs. Nu poate sa faca ea ce vrea, doar pt faptul ca este coindivizar cu dvs. In asemenea spete, instanta da intaietate celui care locuieste in imobilul dispus, tinand cont si de faptul ca dvs. ati locuit neintrerupt in acesta din 1997.
Pentru aceasta actiune, va recomand sa contactati un avocat, iar fara lipsa de modestie si din proprie experienta, fiti atenta ca acesta(avocatul) sa atinga sugestiille pe care mi le-am permis sa vi le expun mai sus.
Catalina Covaliu a scris:

"Frate, frate, dar branza-i pe bani..." - parca asa suna o vorba din batrani.... Asadar, pentru linistea dvs. si a familiei dvs. puteti sa o actionati pe sora dvs. in judecata, cerand iesirea din indiviziune, si pretentia de a vi se atribui dvs. cota parte a sururii, deoarece este unica locuinta de care dispuneti. In aceasta cerere, mentionati expres care a fost situatia de fapt la momentul la care ati achizitionat apartamentul, si faptul ca dvs. ati locuit in permanenta cu familia in acel apartament nemaiavand in acest timp si o alta locuinta.
Descrieti si situatia surorii dvs , unde a locuit in toata aceasta perioada, de unde a avut banii, cat si cat a platit pentru cota sa, cosiderand ca aceasta (cota dansei) era evaluata la 1200 lei, iar a dvs. a fost evaluata la 2800lei.
Pe langa martori, cereti si o expertiza imobiliara tehnica pentru a dovedi toate imbunatatirile pe care le-ati facut. Astfel, puteti dovedi valoarea investitiilor pe care o estimati in cuantum de 10.000 Euro, suma dovedita cu facturi si chitante.
In baza acestora, instanta va poate da castig de cauza atribuindu-va apartamentul, calculand astfel o sulta pe care ar trebui sa o platiti surorii dvs.
Nu bagati in seama amenintarile surorii dvs. Nu poate sa faca ea ce vrea, doar pt faptul ca este coindivizar cu dvs. In asemenea spete, instanta da intaietate celui care locuieste in imobilul dispus, tinand cont si de faptul ca dvs. ati locuit neintrerupt in acesta din 1997.
Pentru aceasta actiune, va recomand sa contactati un avocat, iar fara lipsa de modestie si din proprie experienta, fiti atenta ca acesta(avocatul) sa atinga sugestiille pe care mi le-am permis sa vi le expun mai sus.

Va multumesc din suflet !!! Imi este frica ca nu cumva sa ma cheme in judecata si sa aibe pretentia sa locuiasca cu mine in acelasi apartament sau chiar sa isi inchirieze jumatatea ei (posibilitati care sa ma oblige sa vand locuinta sau macar sa ma sicaneze in acest sens).
Incerc sa va linistesc intr-o masura oarecare... sora dvs. poate pretinde ce vrea ea, poate sa ceara ce vrea ea; teoretic, are dreptul deoarece este in coindiviziune cu dvs. , insa realitatea si practica judiciara arata altceva in asemenea situatii; va poate chema in judecata, si? Cereti avocatului sa faca o cerere reconventionala in care o sa va exprimati si dvs. pretentiile asa cum am incercat sa vi le expun. Sa locuiasa cu dvs. sau sa inchrieze? Ma indoiesc ca cineva strain va dorii sa intre in partament. Mai mult decat atat, unde sa locuiasca sau ce sa inchirieze? Partea coindiviza inseamna proprietatea in devalmasie (ma indoiesc ca atunci cand ati facut actele ati specificat ce camere, cui revin, sa nu mai vorbim de partile comune, baie si bucatarie, hol intrare). Asadar, pe intelesul dvs. aveti cote parti "egale" insa suprafetele nu sunt stabilite. In concluzie, chiar daca, sa presupunem ca ar incerca prin cineva sa va sicaneze cu inchirierea partii ei, va trebui si acordul dvs., altfel nu are ce cauta in casa. In concluzie, ca va actioneaza sora in judecata, ca veti cere dvs. iesirea din indiviziune, opinia mea este ca nu aveti de ce va teme deoarece in aceasta speta balanta atarna catre dvs. Iar despre vanzare, nici vorba, exact pentru ce am afirmat mai sus. Succes!