Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor pfa -expert contabil
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

pfa -expert contabil

O persoana care are activ un PFA pe profesii liberale-expertiza contabila(inregistrat ca platitor de tva), poate presta un serviciu de consultanta si management la o societate din Anglia?
Din cate stiu eu poate, nu sunt restrictii legale in acest sens, dar va sfatuiesc sa cereti si punctul de vedere al CECCAR
Trebuie sa va inregistrati in ROI
Avand in vedere ca serviciile de consultanta si management au alt cod CAEN decat contabilitatea, cred ca trebuie sa infiintati o PFA cu acest cod la Oficiul Registrului Comertului.

Cabinetul de expert contabil e infiintat in baza unei legi speciale diferita de cea care reglementeaza infiintarea si functionarea PFA.