Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Prin S.C nr. - , firma X este obligata sa plateasca institutiei o suma de 20.000 lei
Executorul judecatoresc constata ca firma este insolvabila.
Cum se poate recupera aceasta suma?
cerere de deschidere a procedurii insolventei si inscriere la masa credala
Care este valoarea-prag minima prevazuta de lege pentru a fi admisa o astfel de cerere
Prin S.C nr. - , firma X este obligata sa plateasca institutiei o suma de 20.000 lei
Executorul judecatoresc constata ca firma este insolvabila.
Cum se poate recupera aceasta suma?

romibaro a scris:

cerere de deschidere a procedurii insolventei si inscriere la masa credala

Daca societatea este "insolvabila" ...probabil ca, desi va veti inscrie la masa credala, nu veti reusi sa recuperati debitul!

Acum, ipotetic, daca ati/veti indeplini conditia "pragului minim" pentru admisibilitatea cererii (45.000.lei), se va numi un lichidator, de catre judecatorul sindic, in cadrul procedurii insolventei/falimentului, iar daca acesta va proba, prin prezentarea situatiei financiare anuale, ca fondurile de care dispune societatea nu sunt suficiente sa acopere pasivul exigibil, acesta, trebuie sa ceara sumele necesare asociatilor, care raspund nelimitat -ca exemplu (vezi capitolul. Lichidarea s.c., disp. art.257 legea 31/1990 cu modif. ulterioare).
Puteti lua in calcul si antrenarea/solicitarea raspunderii personale a administratorului s.c. in conditiile legii.

In concluzie, nu va poate garanta nimeni faptul ca, daca formulati o cerere de deschidere a procedurii insolventei, inscriindu-va la masa credala, se va admite aceasta cerere or va veti recupera creanta insa este dreptul si obligatia dvs. sa incercati.

Valoarea prag-minima, prevazuta de lege pentru a fi admisa o astfel de cerere (85/2006 modif.) este de 45.000 lei.

Iuliana Cermak, Avocat
In legatura cu antrenarea/solicitarea raspunderii personale a administratorului trebuie facut in acest sens o actiune separata de procedura insolventei.
mirceamonac a scris:

In legatura cu antrenarea/solicitarea raspunderii personale a administratorului trebuie facut in acest sens o actiune separata de procedura insolventei.

Este intrebare sau...raspuns?
Daca este raspuns, puteti, va rog frumos, sa argumentati?

Multumesc, anticipat, pentru intelegere.

Va invit sa lecturati disp. art.2.4., aici:www.avocatnet.ro/content/tag...

Iuliana Cermak, Avocat