avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare datorii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare datorii

O intrebare-Ce sanse sunt sa recuperez o datorie de la un SRL, daca am parcurs toate etapele(actionat in judecata, dat sentinta la executor si se constata ca este insolvabil)?Stiu ca teoretic nu sunt sanse de recuperare, dar nu pot sa formulez ceva in domeniul penal?
Este inadmisibil ca atatea firme sa scape de plata datoriilor, datorita faptului sa sunt insolvabile.Mai mult, ne rad in fata, zicand ca puteti sa ne actionati in judecata ca oricum nu aveti ce sa recuperati(si o spun cu o seninatate)
Ce posibilitati legale sunt?M-am gandit sa apelez si la firme de genul RECUPERATORI(care au masuri nu tocmai ortodoxe de recuperat).
Dati-mi un sfat.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 15:15, 8 Aprilie 2009
anasm a scris:

O intrebare-Ce sanse sunt sa recuperez o datorie de la un SRL, daca am parcurs toate etapele(actionat in judecata, dat sentinta la executor si se constata ca este insolvabil)?Stiu ca teoretic nu sunt sanse de recuperare, dar nu pot sa formulez ceva in domeniul penal?
Este inadmisibil ca atatea firme sa scape de plata datoriilor, datorita faptului sa sunt insolvabile.Mai mult, ne rad in fata, zicand ca puteti sa ne actionati in judecata ca oricum nu aveti ce sa recuperati(si o spun cu o seninatate)
Ce posibilitati legale sunt?M-am gandit sa apelez si la firme de genul RECUPERATORI(care au masuri nu tocmai ortodoxe de recuperat).
Dati-mi un sfat.Va multumesc.


Firmele de recuperare creante nu sunt firme de "recuperatori". Aceia lucreaza "la negru " . Nu v-as sfaui insa sa le utilizati serviciile. Ati comite o infractiune. In cadrul procedurii de faliment puteti solicita atragerea raspunderii administratorului si sa recuperati creanta de la acesta in ura obtinerii unei hotarari in acest sens.
Raspunsul este urmatorul:contactati un jurist(consilier juridic ori avocat) pentru ca, in masura in care sunt intrunite conditiile minime prevazute in Legea nr.85/2006, privind procedura insolventei, sa formulati si sa depuneti o cerere in sensul deschiderii procedurii de faliment.
In conditiile legii, in cadrul acestei proceduri, fiind inscris la masa credala, daca se constata cele prevazute la art 138 din Legea nr. 85/2006, se poate solicita judecatorului sindic, ca o parte din pasivul debitorului sa fie suportat de catre administratorul, asociatul unic, etc.( bineanteles in conditiile legi)i.
Exista si o raspundere de ordin penal, dar tot in temeiul legii privind procedura insolventei.
In rest, va inteleg si va urez succes!
Prin procedura insolventei, daca debitul depaseste 10.000 Ron, si antrenarea raspunderii membrilor organelor de conducere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita mirceamonac mirceamonac Prin S.C nr. - , firma X este obligata sa plateasca institutiei o suma de 20.000 lei Executorul judecatoresc constata ca firma este insolvabila. Cum se ... (vezi toată discuția)
Faliment ContSters69698 ContSters69698 Daca sunt asociat la un S.R.L., si firma are datorii de 70000 RON la un furnizor, dar nu are datorii la stat, firma furnizoare poate declansa ... (vezi toată discuția)
Faliment penielierihon penielierihon Buna ziua.Ce raspundere are un asociat unic in caz de faliment si pana la ce suma ? Multumesc (vezi toată discuția)