Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare locuinta-subventie Stat
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

locuinta-subventie Stat

Statul mai subventioneaza tinerii care doresc sa-si ridice o casa,eventual sa o achizitioneze? Nu ma refer la Prima casa....stiu ca era vorba de un procent de 30%....!

Cam intarziat raspunsul - dar la data postarii mesajului nu avea nimeni un raspuns sigur :)

Prin OUG 95 din 9 noiembrie 2011 privind unele masuri de aplicare a Programului national privind sprijinirea construirii de locuinte proprietate personala, aprobat prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 51/2006 se suspenda aceasta subventie.
Citez:
Art. 1 Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, statul nu mai acorda subventii de la bugetul de stat prin Programul national privind sprijinirea construirii de locuinte proprietate personala, aprobat prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 51/2006, aprobata cu modificari prin Legea nr. 12/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 2 Subventiile acordate de la bugetul de stat prin Program se acorda numai pentru cererile de subventie depuse de beneficiari si inregistrate la consiliile locale inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.