Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii, durata de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii, durata de lucru

Reducerea timpului de munca de la 5 la 4 zile saptamanal trebuie justificata ? se poat aplica in acelasi timp:
-scaderea salariului de baza la "n" angajati ?
-cresterea salariului de baza la alti "n" salariati ?
-si aplicarea tuturor angajatilor decizia de reducere a timpului de lucru de la 5 la 4 zile saptamanal ?
Multumesc
Se aplica justificat, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, pe perioade care depasesc 30 de zile lucratoare si are rolul de a evita oprirea temporara a activitatii si suspendarea contractelor.
Asa cum doriti dv. nu se poate aplica.

Art. 52 (3) In cazul reducerii temporare a activitatii, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, pe perioade care depasesc 30 de zile lucratoare, angajatorul va avea posibilitatea reducerii programului de lucru de la 5 zile la 4 zile pe saptamana, cu reducerea corespunzatoare a salariului, pana la remedierea situatiei care a cauzat reducerea programului, dupa consultarea prealabila a sindicatului reprezentativ de la nivelul unitatii sau a reprezentantilor salariatilor, dupa caz.

Modificarea salariului se face prin act aditional cu acordul salariatului sau este un rezultat al unei noi grile de salarizare convenite la incheierea CCM pe unitate.
se poate reduce programul de munca,dar fara a afecta salarizarea.:P
ContSters224434, utilizator
lucyll a scris:

Reducerea timpului de munca de la 5 la 4 zile saptamanal trebuie justificata ? se poat aplica in acelasi timp:
-scaderea salariului de baza la "n" angajati ?
-cresterea salariului de baza la alti "n" salariati ?
-si aplicarea tuturor angajatilor decizia de reducere a timpului de lucru de la 5 la 4 zile saptamanal ?
Multumesc

Daca reduceti timpul de munca pentru o parte din salariati de la 5 zile la 4 zile, in conditiile prevazute de art.52 alin.3 C.mun. , nu vad oportunitatea sa cresteti salariile la ceilalti salariati.

Da, se poate decide acest lucru pentru toti salariatii.
lucyll a scris:

Reducerea timpului de munca de la 5 la 4 zile saptamanal trebuie justificata ? se poat aplica in acelasi timp:
-scaderea salariului de baza la "n" angajati ?
-cresterea salariului de baza la alti "n" salariati ?
-si aplicarea tuturor angajatilor decizia de reducere a timpului de lucru de la 5 la 4 zile saptamanal ?
Multumesc

Inteleg din mesajul dvs. ca va interesati asupra unei reduceri a programului de lucru de la 5 la 4 zile /saptamana pt. toti angajatii cu scaderea sal de baza pt. unii angajati si cresterea sal. pt. alti angajati,ceea ce nu este justificat ,ma refer la cresterea de salarii,preferentiala,caci ,masura de reducere a saptamanii de lucru se poate aplica tuturor angajatilor.
In momentul cand intampini dificultati care sa te determine sa -ti reduci temporar activitatea,cresterile salariale chiar si pt. angajatii performanti,nu este de dorit!
Odata aplicarea masurii de reducere a programului la 4 zile pe saptamana,pt. toti angajatii ,se va produce automat o diminuare a drepturilor lor salariale .
Nu cunosc care este obiectul dvs. de activitate si cum sunteti organizati,dar daca de ex. este vorba despre o activitate de productie, si aveti probleme de natura economica,in urma unei analize serioase pe sectii ,se poate reduce temporar activitatea doar partial acolo unde au fost identificate problemele .In acest caz doar pt.acei angajati se va aplica masura reducerii saptamanii de lucru.
ContSters136493, utilizator