Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarcina

buan, vreau sa stiu si eu daca ma poate ajuta cineva...in leg cu contractul de munca pe perioada determinata. sunt insarcinata in 6 luni si cei de la munca m-au pus sa lucrez in conditii mizere....si mai e si faza ca la sf lunii imi expira contractul de munca. aspt un rasp daca ma pot concedia, am intrat pe tot felul de site-uri si nu am intel mai nimic, si momentan sunt in concediu medical:-/
Ati anuntat oficial firma ca sunteti insarcinata? (prin adeverinta de la medicul de familie sau medicul specialist). Daca da, firma trebuie sa anunte cabinetul de medicina a muncii si ITM-ul, care la randul lor au obligatia verifice daca se respecta conditiile de munca prevazute in legea protectiei maternitatii.
In legatura cu incetarea contractului, nu poate fi vorba de concediere daca perioada pentru care a fost incheiat contractul este determinata. Cand expira perioada, angajatorul poate sa nu mai reinnoiasca contractul indiferent de starea dumneavoastra de graviditate. Pentru a nu pierde indemnizatia de ingrijire a copilului dupa incetarea contractului, depuneti-va dosarul la somaj (pentru a avea stagiul complet de 12 luni inainte de nasterea copilului).
am anuntat, dar se pare ca nu ii intereseaza, daca m-au schimbat activittea, in loc de munca la birou, am fost mutata la alt departament adica la depozit unde se lucreaza cu docfoarte vechi.... asta dem cat de mult ii intereseaza
Daca nu va prelungesc durata c.i.m., atunci acesta va inceta de drept indiferent de faptul ca sunteti in concediu medical sau ca sunteti insarcinata.
In acest caz, puteti intra in somaj si din somaj in concediu de maternitate si apoi in CCC... pe perioada celor doua concedii somajul este suspendat, urmand a se relua la data incetarii CCC.