Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inregistrare primarie mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inregistrare primarie mostenire

suntem 5 mostenitori
s a facut mostenirea exista certificat de mostenire
dorim sa fim inregistrati la primarie cu cotele aferente
unul din mostenitori cu ajutorul secretarei de la primarie si a trecut in registrul agricol cele mai bune ternuri
cei 4 mostenitori doresc sa fie inregistrati dar secretara refuza sa faca inregistrarile conform certificatului de mostenitor.
intrebarea este ce cerere trebuie sa formulam si ce trebuie sa contina?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Inscrierea pe rolul fiscal se face la primarie. Depuneti plangere impotriva secretarei la primar.

Atata vreme cat nu ati realizat partajul succesoral nimeni nu are un anumit lot de teren, toti sunt proprietari pentru toate terenurile in cotele stabilite in certificat.
Interventie moderator: stimate utilizator, nu mai deschideti "n" topicuri pentru aceeasi problema: raspunsurile primite vor avea mai multa coerenta daca exista doar o singura discutie. Altfel, riscati sa derutati atat consultantii, cat si ceilalti utilizatori ai forumului.
Multumesc!
@nicolae_dana a raspuns:
faceti cerere fiecare mostenitor cu copie dupa certificatul fiecaruia anexat,apoi o trimiteti la Primarie cu scrisoare recomandata.
Asteptati 30 de zile apoi faceti cerere sa vi se elibereze certificat fiscal.Veti vedea atunci daca sunteti sua nu inscrisi, in cazul in care nu este facuta inscrierea dvs puteti actiona Primaria in judecata pentru obligatia de a face.