Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma neplatitoare de tva factureaza in UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma neplatitoare de tva factureaza in UE

O firma neplatitoare de tva are un contract de prestari servicii cu o persoana fizica, cetatean italian, locul prestarii este in Romania. Trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva in Romania, in Italia? Pot factura fara tva?
Despre ce servicii e vorba?
consultanta
Avand in vedere ca pentru astfel de servicii prestate catre persoane neimpozabile locul prestarii se considera a fi locul unde prestatorul isi are stabilit sediul activitatii economice (Romania), firma prestatoare nu este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA. Drept urmare, factura emisa nu ar trebui sa contina TVA.