Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie chirie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie chirie

Zilele trecute am fost tepuita de o doamna care s-a dat drept proprietara unui apartament. I-am achitat chiria pe 2 luni avans si s-a facut disparuta; apoi am aflat ca era la randul ei chiriasa in acea casa.
Cum sa procedez ca sa fiu sigura ca va plati pentru asta si sa-mi pot recupera banii?
Nu am nici o dovada ca i-am achitat acesti bani, am doar o copie dupa cartea ei de identitate, insa am luat legatura cu adevaratul proprietar care este si el f suparat ca este tarat in aceasta situatie si ar vrea si el sa o "pedepseasca".
cazul dv. este similar celui mediatizat prin presa ...unde ''duduia '' cu pricina a inselat persoane ...pana la o valoare de 10.000euro.!!! :(
persoane inselate sunt in general studentii, care eclipsati de o chirie mica, accepta sa plateasca in avans sume unor necunoscuti ori asa zis proprietari ...fara sa aibe incheiat un contract de inchiriere...
Dumneavoastra, nu va ramane doar sa depuneti plangere la politie, apoi mai aveti o minima sansa cu martori...daca inscrisuri nu sunt, Cartea de identitate nu justifica un avans pentru chirie.... :(
maxima atentie pe viitor, persoane de acest fel activeaza in aceasta peroada cu succes, iar legea le permite sa scape ''basma curata''
S-a incheiat un contract de inchiriere intre mine si dansa unde a scris numele proprietarului real iar la datele personale (serie CI, CNP, adresa etc) a folosit datele scrise pe contractul pe care-l incheiase ea cu fratele proprietarului. Binenteles ca acesta a aflat de acest lucru de la mine si asteapta si el niste explicatii din partea ei dar acum ar fi plecata din tara.
Expertiza grafologica se foloseste doar in instanta?
Martori care sa ateste ca i-am dat banii nu am, doar persoane care stiu ca i-am platit (dar care nu au vazut).
Si as mai vrea sa stiu daca pot "sa pun sechestru" pe lucrurile ei care sunt inca in acel apartament pana imi recuperez banii, fara sa am probleme cu legea.

Din ce spuneti este posibil sa fie vorba de infractiunea de inselaciune, dar fara a se vedea actul nu se poate stii.
Mergeti la politie sa depuneti plangere penala si veti vedea ulterior in ce fel se va solutiona.

Cat priveste sechestul nu cred ca s-ar dovedi util...si nici nu cred ca organele de urmarire penala se vor arata interesate.Adresati o cerere in scris in acest sens pentru linistea dvs. ca sa considerati ca ati facut tot ce ati putut...

Insa...daca duduia a plecat din tara fara bunuri nu cred ca au prea mare valoare...din moment ce le-a abandonat...
O alta problema poate fi si aceea ca trebuie dovedit in mod cert ca acele bunuri se afla in proprietatea ei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat