Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament dobandit inainte de casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament dobandit inainte de casatorie

Buna seara! Prietenul meu scoate un credit prin prima casa pt. un imobil care va fi achitat impreuna cu mine , urmand sa locuim acolo impreuna si sa investim bani. Creditul este pe numele lui , el este automat proprietarul apartamentuluisi contractul de vanzare- cumparare se va face numai pe numele lui, eu neparticipand cu venitul meu la credit ( pt. ca am un salariu mic pe cartea de munca). De la banca de la care a solicitat creditul ni s-a spus ca eu nu pot sa apar pe contractul de vanzare- cumparare deoarece nu am participat cu venitul la obtinerea creditului si nici nu suntem casatoriti. Nu ar fi si alte variante ( intocmite la notar) prin care sa reiese ca apartamentul o sa il platim impreuna , inclusiv investitia facuta , rezultand un bun comun? Multumesc mult!
In momentul casatoriei incheiati o conventie matrimoniala (vestitul contract prenuptial american) prin care sa se stipuleze ca imobilul este bun comun din momentul casatoriei.
Alexandru Munteanu, Avocat
Si daca noi nu ne vom casatori niciodata?
Atunci veti avea un drept de creanta pentru banii pe care ii veti investii in casa.
Nu se poate intocmi o hartie la notar prin care prietenul meu sa fie de acord ca apartamentul il vom plati impreuna?
Veti "investi" degeaba, bunul ramane al prietenului si dvs. cu cheltuiala.