avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar la procuror de 18 luni...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar la procuror de 18 luni...

Buna seara,

Intrebarea mea este cum sa procedez in termeni legali sa imi solutioneze si mie dosarul acest procuror? Acum un an jumatate am lovit pe trecerea de pietoni un domn cu motocicleta. Eu nesimtind nimic adica nici nu s-a clintit motorul, nu am oprit pentru ca nu mi-am imaginat ca am lovit pe cineva. Cand de fapt, l-am atins/ impins pe acest domn, el in cadere si-a fracturat un os de la picior. Intre timp el si-a retras plangerea. Eu sunt acum pus printre altele si cu fuga de la locul accidentului si nu imi da dovada de circulatie in urma unei cereri, din aceasta cauza pe timpul solutionarii dosarului. Nu eram baut. Vreau doar sa gaseasca o solutie domnul procuror dar nu stiu cum sa fac. Orice decizie o respect si nu comentez, dar nu mai termina odata... Cum sa procedez? Dureaza prea mult si nu imi dau seama de ce...
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:35, 16 Octombrie 2011
Ce intelegeti prin solutionarea dosarului?
Sa fiti trimis in judecata?
In functie de infractiune poate exista o rezolvare cu partea vatamata.
In functie de incadrarea juridica dosarul se poate inchide a doua zi.
Solutionarea doasarului pentru mine inseamna ca domnul procuror ia hotararea finala. Cu partea vatamana am rezolvat. Si-a retras plangerea. Eu as vrea sa pot face ceva, cum am mai spus, in termeni legali, astfel incat, dosar sa nu mai stea in sertarul biroului domnului procuror si sa ia o decizie ce face cu mine. Si nu stiu cum sa procedez. Sa fac vreo cerere, sa merg direct la el...? Nu cred ca in anul 2011 nu a avut timp o zi sa citeasca ce este in acel dosar si sa ia o decizie. Este rea vointa. Ma duce cu gandul la domnul procuror militar care a tinut dosarul revolutiei in birou aproape 17 ani fara sa se uite la el o secunda. Bine, el avea alta motivatie, procurorul "meu" este $^%"$*(&£^$......
Da, adresati o cerere in scris si eventual mergeti sa vorbiti si cu el sa il rugati sa urgenteze.
Puteti merge si in audienta la prim-procuror...pentru ca a trecut cam mult timp...si nu prea este o durata rezonabila...dupa parerea mea...
Multumesc pentru raspuns. Spre sa reusesc sa ma primeasca in audienta.
Aveti dreptul la audienta.
Vedeti insa in ce zile este programul pentru ca difera de la parchet la parchet.

Daca este dupa cum ziceti ar trebui sa primeasca un curs favorabil audienta dvs.
Succes!

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala (14 zile de ingrijiri medicale) tavipanciu tavipanciu buna ziua.dupa cum suna titlul am o nelamurire.in februarie 2010 am fost lovit cu \"capul in gura\" de un sofer care initial era sa dea peste mine pe trecerea ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Z.A.G. Z.A.G. Referitor la neprimirea pensiei alimentare din iunie 2009 cind a fost pronuntata decizia de catre instanta (am publicat problemele mele in data de 04.01.2010), ... (vezi toată discuția)
Retinere permis conducere basu radu basu radu Buna ziua! In urma cu 2 luni de zile mi s-a retinut permisul de conducere , si as dori sa ma ajutati prin a-mi arata cum trebuie sa procedez, pentru a-l ... (vezi toată discuția)