Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional sau un nou contract?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional sau un nou contract?

Prima intrebare:
1.Cum este corect si legal sa procedez ptr.incetarea unui CIM (perioada determinata pe 3 luni) ca sa-l transform in CIM(perioada nedeterminata) -Incetare decizie 56(i) si un alt CIM, sau un act aditional pur si simplu?
2.Este corect ca la un CIM(perioada determinata) care inceteaza de drept 56(i) sa fac decizie de incetare si apoi sa fac alt CIM(perioada determinata)? sau act aditional?
eu am facut act aditional la cim , prin care am modificat durata contractului
din determinat in nededeterminat incepand cu ziua in care incetat cim, zi in care am transmis si revisalui la inspectiamuncii.
Varianta cea mai corecta este aceea a incheierii unui nou contract de munca, pe perioada nedeterminata cu stipularea exacta a intrarii acestuia in vigoare cu data incheierii CIM pe perioada determinata.
Intr-adevar, nu este nevoie de decizie de incetare, atata timp cat contractul pe perioada determinata inceteaza de drept la data limita inscrisa, iar prelungirea lui se poate face prin act aditional care sa cuprinda un alt termen. Puteti insa mentiona, in cadrul CIM pe perioada nedeterminata nou incheiat, ca acesta intra in vigoare la data de....., data incetarii CIM nr. ....din..... pe perioada determinata, incheiat anterior cu acelasi angajat.