Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatiunile agentilor de paza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatiunile agentilor de paza

Lucrez la un supermarchet si anume Cora.Agentii de paza sunt angajati Cora nu sunt o firma de securitate gen BGS sau altele.in urma cu cateva luni li s-a parut ciudat comportamentul ei de a-si aranja mai mereu vesta iar dupa iesirea de pe casa a fost luata si dusa in incaperea unde sunt dusi toti cei care fura si precizez k sunt camere de luat vederi inauntru si a fost dezbracata pana la piele de un agent (femeie) inclusiv de lenjeria intima,ceea ce mi se pare scandalos si un abuz avand in vedere k nu aiu voie sa faca asa ceva.Mai precizez k au mintit-o spunandu-i k au dreptul sa faca asta si k e un control de rutina.Acum au prins un coleg furand (lucrator comercial) si l-au dat afara iar acum e pus afis ca de acum au voie sa perchezitioneze toti angajatii iar asta de unii colegi se face prin modul :am fost desfacuta la geaca de catre un agent (femeie)...precizez ca am fost luata prin surprindere pt ca ar trebuie sa ma lase macar pe mine sa ma deschid la haina si sa ii arat in geanta nu sa fiu cotrobaita ,din cate stiu nici nu au voie sa umble ei in geanta ci sa le arat eu,iar o colega a fost perchezitionata prin insistenta in zona sutienului.Vreau sa stiu doar ce au dreptul intradevar sa faca si referitor la prechezitie cum se poate face la ce mod?E posibil sa fie trecut in regulamentul intern al magazinului?Va multumesc
Buna Carmen...,

Acest agent si acest gen de control corporal se fac doar in anumite exceptii extraordinare, ca de exemplu aerogari, porturi unde viata poate fi usor pusa in pericol de asa zisi teroristi, ori in anumite situatii cand situatia o cere. Logic ca este un abuz din partea firmei private in momentul cand indiferent cine, te pipaie (palpeaza in zona GENITALA ori alte parti intime ale corpului), fara a avea o motivatie de genul de mai sus sunt interzise de lege, de altfel in orice tara vom merge zonele intime nu se ating, doar in exceptii cand esti sigur ca ai ascuns roguri, arme etc., aici sunt exceptiile de forta majora si trebuie sa fie un personal calificat pentru asta, nu o firma de paznici la OI.

Cu stima.....,

Nu au niciun drept sa faca perchezitii nici in caz de exceptii .. nu exista niciun act normativ care sa le permita asa ceva ... agentii de paza nu au dreptul de a verifica bagajele ori buzunarele clientilor pe care ii banuiesc de lucruri ilicite. Ei vor putea insa sa opreasca si sa legitimeze aceste persoane si, in cazul extrem, sa le predea politiei. Abia atunci, impreuna cu agentul de politie, se poate trece la perchezitie si verificarea bagajelor, intr-o incapere definita in acest scop. verificarea bagajelor.
Ei spun ca au voie in baza regulamentului de ordine interioara sa perchezitioneze bineinteles imbracati.Am deptul de a mi se da copii dupa regulamentul interior?pot sa schimbe regulamentul de la o zi la alta?Ei zic securitate dar sunt tot angajati Cora, nici macar firma de specialitate.Stiu ca am cam multe intrebari.Va multumesc din suflet si multa sanatate.
Un regulament cu o astfel de prevedere incalca legislatia in materie ... nimeni nu are voie sa faca perchezitie , in afara organelor de cercetare penala , chiar daca au inserat in Reg .Intern asa ceva .. inclusiv Legea nr.333/2003 nu are o astfel de prevedere.
Cornel Vasile, Consilier juridic