Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Baza legala a agentilor de paza pentru control in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Baza legala a agentilor de paza pentru control in genti personale

Agentul de paza are baza legala pentru a face control in geanta de umar personala si perchezitie corporala ?
Mentionez ca lucrez la un camin pentru persoane varsnice.
Va multumesc.
Nu au dreptul sa va perchezitioneze.
Pot sa să oprească şi să legitimeze persoanele despre care există date sau indicii că au săvârşit infracţiuni ori alte fapte ilicite în obiectivul păzit, pe cele care încalcă normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar în cazul infracţiunilor flagrante, să prindă şi să prezinte poliţiei pe făptuitor, să oprească şi să predea poliţiei bunurile ori valorile care fac obiectul infracţiunii sau al altor fapte ilicite, luând măsuri pentru conservarea ori paza lor, întocmind totodată un proces-verbal pentru luarea acestor măsuri.