Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achiziþie publicã produse \"Cornul ºi laptele\" ºi ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achiziþie publicã produse "Cornul ºi laptele" ºi "Mere în ºcoli"

Produsele din cadrul programelor "Laptele şi cornul" şi " Mere în şcoli" sunt recepţionate calitativ?
În baza cărei legi?
art 4 alin 3 din ORDONANTA DE URGENTA Nr. 96 din 16 august 2002
privind acordarea de produse lactate si de panificatie pentru elevii din clasele I - VIII din
învatamântul de stat si privat, precum si pentru copiii prescolari din gradinitele de stat si
private cu program normal de 4 ore:
(3) Plata produselor si a serviciilor contractate se efectueaza, la solicitarea
furnizorilor, pe baza documentelor de receptie calitativa si cantitativa, întocmite de
unitatile de învatamânt
si aprobate de presedintii consiliilor judetene si de primarii
sectoarelor municipiului Bucuresti, respectiv de primarii comunelor, oraselor si
municipiilor, dupa caz.

art 5 alin 5 din OUG 24/2010 privind implementarea programului de incurajare a consumului de fructe in scoli:
(5) Plata fructelor si a serviciilor contractate se efectueaza, la solicitarea furnizorilor de fructe si de servicii, pe baza documentelor de receptie calitativa si cantitativa, intocmite de unitatile de invatamant si aprobate de presedintii consiliilor judetene si de primarii sectoarelor municipiului Bucuresti, respectiv de primarii comunelor, oraselor si municipiilor, dupa caz.
ContSters45263, utilizator
Actele normative nu se referă la obligaţia unei recepţii calitative.