avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii fara salariu in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii fara salariu in revisal

concediile fara salariu se completeaza in revisal? ar fioproblema
a doua probl. : lucrez pe un progr. de salarii si imi apar tot felul de probleme ca de ex.: trebuie sa inregistrez un cabinet expert contabil cu CIF la preluare date mi-a dat eroare in sensul ca am generat fisierul non revisal si imi spune ca am eroare la angajator , pers. jur. nu este , cand selectez pers. fizica .,- expert contabil- la fisierul xml imi dispare Cif , deci nu este bine pers fiz , am vorbit si la ITM dar nu m-am lamurit , poate exista cineva care s-a lovit de aceeasi problema si poate sa ma ajute
a treia intrebare ar fi : se trec in revisal doar contr. incetate de la 1 aug sau toate
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:26, 16 Octombrie 2011
1. Potrivit HG nr.500/2011, in regisru se completeaza perioadele si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale ... asadar, CFP fiind o cauza care suspenda c.i.m. se va completa si transmite prin REVISAL.

2. Daca ati lucrat pe un program care genera REVISAL , atunci trebuia sa folositi functia de validare registru non-revisal. In acest sens, operatia se face apeland butonul "Validare registru non-Revisal" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Registru".
Se selecteaza de pe discul local registrul care se doreste a fi validat apsand butonul "Alege Registru".
In cazul in care registrul a fost validat cu succes, aplicatia afiseaza un mesaj de informare : Registrul salariatilor s-a generat corect in aceeasi locatie ca si fisierul de intrare.
In cazul in care registrul este invalid, aplicatia afiseaza un mesaj de informare si detalii despre eroarea intalnita.

O solutie ar fi sa introduceti manual datele in noul program REVISAL ..
Adaugarea in sistem a inregistrarilor din acest ecran se poate face apeland butonul "Inregistrare angajator nou" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Angajatori":

In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Categorie Angajator: persoana fizica
- Judet: se selecteaza judetul din lista predefinita din care face parte angajatorul respectiv
- Localitatea: se selecteaza din lista predefinita localitatea de care apartine angajatorul
- Adresa: se completeaza adresa completa a angajatorului
- Reprezentant Legal: se introduce numele reprezentantului legal al angajatorului
- Telefon: se introduce numarul de telefon
- Fax: se introduce numarul de fax
- Adresa email: se introduce adresa de e-mail a angajatorului

Dupa introducerea informatiilor se apasa butonul "Continuare > >" pozitionat in sectiunea din dreapta jos a ecranului.

In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Denumire Angajator: se introduce denumirea angajatorului
- CUI/CF Angajator: se introduce codul de identificare unica sau codul fiscal
- Forma Juridica: profesie exercitata in baza unor legi speciale
- profesii/cabinete/birouri / alte forme de exercitare : expert contabil
- cetatenie
- tara
- cod fiscal

Dupa introducerea informatiilor se apasa butonul "Continuare > >" pozitionat in sectiunea din dreapta jos a ecranului.

Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza".

3. In REVISAL se preiau datele angajatilor activi la 01.08.2011 si modificarile aparute ulterior dupa aceasta data ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in revisal prelungire detasare. GrosuMaria GrosuMaria Am un salariat detasat din 2014.Acum doresc prelungirea detasarii si nu stiu cum s-o fac (trebuia sa-l comunic din martie cu prelungirea detasarii). Daca merg ... (vezi toată discuția)
Subiect: detasarea de la un angajator la altul appstejarul appstejarul in prezent sunt detasat la un angajator( A). Trebuie sa incetez detasarea de la el (A)si sa ma detasez la un alt angajator(B). 1. Am inteles ca in revisal nu ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea unui angajator nou in revisal niko79 niko79 Buna ziua! Am si eu o intrebare: am deja ub angajator inregistrat in revisal si vreau sa il inregistrez pe al doilea. Merg pe registru, apoi adaugare ... (vezi toată discuția)