Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Transport marfa din strainatate
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Transport marfa din strainatate

salutare. am si eu o nelamurire.
daca de exemplu am o masina mare(renault traffic) pot transporta produse din ue in cantitati mai mari?(am bon pe produse si nu sunt tigari sau bauturi alcoolice). sau ce este necesar pt a putea efectua astfel de tranporturi? multumesc.
demonel, utilizator
Pentru a efectua transport de marfuri pe extern aveti nevoie in primul rand de Licenta pentru transport rutier public de marfuri in trafic international.
In cazul in care inca nu detineti o astfel de licenta, o puteti obtine de la agentia ARR sediul local.
Documentele care sunt necesare pentru obtinerea acesteia le gasiti aici.
[ link extern ]

Documentele pe care trebuie sa le aveti la bordul vehiculului ( pentru: sofer, masina, marfa, transport international, marfa periculoasa, marfuri perisabile sau animale vii) le gasiti aici:
[ link extern ]
multumesc!