avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM nedeterminata

Buna ziua! Cum e mai corect sa procedez pt. trecerea de la durata determinata la nedeterminata? Fac act aditional sau incetez contractul si fac altul pe nedeterminata?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 17 Octombrie 2011
Se poate face act aditional cu schimbarea clauzei privind durata contractului.
Art. 41
(1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.

(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.
mihaela_1968 a scris:

Buna ziua! Cum e mai corect sa procedez pt. trecerea de la durata determinata la nedeterminata? Fac act aditional sau incetez contractul si fac altul pe nedeterminata?
Va multumesc!


Ambele variante sunt corecte , cu observatia ca in cel de-al doilea caz, se munceste ceva mai mult .. astfel:
1. se inceteaza de drept c.i.m. la data expirarii c.i.m. , care se transmite in REVISAL la data incetarii ....
2. se incheia un c.i.m. cu data inceperii activitatii = data incetarii celui vechi, care se va transmite in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza...

La prima varianta se face actul aditional care se completeaza si se transmite prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ar trebuie semnat contract perioada determinata? alexgeo alexgeo in momentul acesta am un contract pe peridoa determinata pe 6 luni care imi expira pe 1 iulie , din cate am inteles mi se va face in continuare tot pe perioada ... (vezi toată discuția)
Contract d emunca perioada determinata DATSCH2010 DATSCH2010 1.Cum se poate transforma un contract de munca pe perioada determinata de 1 an in contract cu perioada nedetminata? 2.Dupa cat timp de la semnarea ... (vezi toată discuția)
Cim neinregistrat in revisal 1314 1314 Buna ziua, Va scriu in speranta unui raspuns care sa imi clarifice mai bine incertitudinile. Am fost angajata la o firma pentru 3 ani si o luna, timp in care ... (vezi toată discuția)