Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM nedeterminata

Buna ziua! Cum e mai corect sa procedez pt. trecerea de la durata determinata la nedeterminata? Fac act aditional sau incetez contractul si fac altul pe nedeterminata?
Va multumesc!
Se poate face act aditional cu schimbarea clauzei privind durata contractului.
Art. 41
(1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.

(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.
mihaela_1968 a scris:

Buna ziua! Cum e mai corect sa procedez pt. trecerea de la durata determinata la nedeterminata? Fac act aditional sau incetez contractul si fac altul pe nedeterminata?
Va multumesc!

Ambele variante sunt corecte , cu observatia ca in cel de-al doilea caz, se munceste ceva mai mult .. astfel:
1. se inceteaza de drept c.i.m. la data expirarii c.i.m. , care se transmite in REVISAL la data incetarii ....
2. se incheia un c.i.m. cu data inceperii activitatii = data incetarii celui vechi, care se va transmite in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza...

La prima varianta se face actul aditional care se completeaza si se transmite prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata.