Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand ar trebuie semnat contract perioada determinata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand ar trebuie semnat contract perioada determinata?

in momentul acesta am un contract pe peridoa determinata pe 6 luni care imi expira pe 1 iulie , din cate am inteles mi se va face in continuare tot pe perioada determinata 6 luni , as vrea sa stiu cand ar trebui semnat acest contract , inainte de a-mi expira contrctul actual sau dupa ...

Multumesc
Contractul trebuie semnat anterior cu cel putin o zi inceperii lucrului in baza lui.
Este suficient daca il semnati in ultima zi lucratoare a datei expirari ,ca sa poata fi transmis
REVISALUL pentru prelungirea unui nou contract.
@ alexgeo

Nu inteleg de ce sa se faca un nou c.i.m. , cand exista situatia prelungirii dureatei acestuia pana la 36 de luni sau modificarea acestuia intr-un c.i.m. pe perioada nedeterminata...

Daca se merge pe varianta incetare + incheiere c.i.m., acestea ar trebui sa aiba aceeasi data = data incetarii primului c.i.m. .. Noul c.i.m. se va semna anterior inceperii activitatii , intrucat :
art.16 C.mun.
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Daca se merge pe varianta actului aditional de prelungire sau de modificare a duratei acesta se va incheia intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii = data incetarii c.i.m.