Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare ajutor somaj

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea informatie: in cazul in care o persoana ce beneficiaza de ajutor de somaj este incadrata in munca, care este perioada de timp maxima in care poate depune contractul de munca la ANOFM? In situatia in care a depasit aceasta perioada, care sunt sanctiunile?

Va multumesc!
1. - In primul rand angajatorul era obligat sa depuna la AJOFM lista cu locurile de munca vacante.
- Apoi AJOFM ii elibera o dispozitie de repartizare si apoi ii inceta sau suspenda indemnizatia de somaj.

2. Daca era vorba de un CIM pe perioada determinata de pana la 12 luni atunci i se suspenda indemnizatia de somaj care se va relua dupa incetarea CIM, la data expirarii sale.

3. Daca era vorba de un CIM pe perioada nedeterminata atunci ii inceta CIM.

4. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art.41

(2) Angajatorii care au încadrat în muncã, conform legii, persoane din rândul beneficiarilor de indemnizaţii de şomaj au obligaţia de a anunţa în termen de 3 zile agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã la care aceştia au fost înregistraţi.

5. - Daca salariatul respectiv a cumulat salariul cu indemnizatia de somaj a comis o ilegalitate si trebuie sa returneze banii plus penalizarile si dobanzile aferente.
- El trebuia sa anunte imediat AJOFM si sa-i prezinte o copie a CIM.