Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ridicarea scutirii de impozit si plata impozitului din ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ridicarea scutirii de impozit si plata impozitului din urma sau prescriere ?

In 12 /1995 am dobandit prin mostenire si cumparare un imobil pentru care se efectuase in 08 / 1995 o scutire de la plata impozitului .

In 06 / 2009 mi s-a eliberat un Certificat de atestare fiscala conform caruia impozitul pe cladire este 0.

Astazi am platit impozitul auto si pentru cladire mi s-a spus ca este 0. Necunoscand motivul scutirii, cand am solicitat clarificari mi s-a spus ca probabil este o eroare a inregistrarii in baza de date.

Urmeaza sa solicit ridicarea scutirii de la plata impozitului. Care sunt sansele sa fiu obligat sa platesc impozitul din urma + penalizarile aferente ? Dupa ce termen se prescrie ? In tot acest interval de timp, nu am primit nici o somatie de plata din partea Primariei, ba dimpotriva, am obtinut acel certificat fiscal care atesta ca datoriile sunt 0.

Cum sa procedez ? Multumesc !
culpa nu va apartine, astfel incat pe calea unei contestatii veti avea castig de cauza in eventualitatea stabilirii unor sume si penalitati retroactive.