Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... intrebare adpfr
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

intrebare adpfr

Buna ziua. avem un bar in centrul istoric. In conditiile in care avem autorizatia UPFR UCMR-ADA si CREDIDAM de ce mai trebuie sa platim si adpfr? in momentul de fata difuzam muzica din calculator dar cu CD-uri originale achizitionate. Multumesc
UCMR-ADA si CREDIDAM sunt organisme care reprezinta: prima autorii si a doua se ocupa de drepturile interpretilor
Altfel spus: se plateste pentru autori, pentru interpreti si pentru... difuzare / redifuzare (pentru producatori)

UPFR a fost inlocuita cu ADPFR

Decizia nr 102 / 2011 emisa de O.R.D.A.
Art. 2
Începând cu data publicării prezentei decizii în Monitorul Oficial al României, Partea I, Decizia directorului general al Oficiului Român pentru Drepturile de Autor nr. 338/2010 privind desemnarea organismului de gestiune colectivă Uniunea Producătorilor de Fonograme din România (U.P.F.R.) drept colector al remuneraţiilor cuvenite producătorilor de fonograme pentru retransmiterea prin cablu, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 3 din 3 ianuarie 2011, îşi încetează aplicabilitatea
.
trope_doi, utilizator