Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... sold casa mare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

sold casa mare

Buna ziua.
Am preluat contabilitatea la o firma si am urmatoarea situatie; contul 5311 are un sold debitor de 16513;
Sold cont 1171 debitor 1640. Eu consider ca ceva nu este in regula ma poate ajuta cineva..multumesc .
O zi buna tuturor.
Soldul contului casa 5311 debitor inseamna ca sunt bani in casa, intrebati administratorul........
Daca nu sunt, trebuie justificati.
soldul debitor 117 este pierdere din exercitiul anterior
Ce vi se pare a nu fi in regula?
Contul 531 - Casa

Contul 531 “Casa” face parte din grupa 53 “Casa” şi este un cont de activ.

Subconturile aferente sunt:
5311 - Casa în lei
5312 - Casa în valută

În debitul contului 531 “Casa” se înregistrează:

sumele ridicate de la bănci (581);
sumele încasate de la clienți (411);
sumele încasate de la acționari/asociați și din operații în participație (455, 458);
sumele încasate reprezentând aport la capitalul social (456);
debite încasate de la salariați și debitori diverși (428, 461);
sumele încasate de la creditori diverși (462);
sumele încasate reprezentând venituri anticipate (472);
sumele încasate și necuvenite unității (473);
sumele virate unității de către subunități (în contabilitatea unității) sau subunităților, de către unitate (în contabilitatea subunităților) (481, 482);
sumele restituite în numerar reprezentând avansuri de trezorerie neutilizate (542);
sumele încasate din servicii prestate, vânzarea mărfurilor și alte activități (704, 707, 708, 4427);
sumele încasate din studii, redevențe, locații de gestiune și chirii (705, 706);
sumele încasate din despăgubiri și alte venituri din exploatare (758);
câștigul rezultat din vânzarea investițiilor pe termen scurt la un preț de cesiune mai mare decât valoarea contabilă (764);
diferențele favorabile de curs valutar aferente operațiunilor efectuate în valută în cursul perioadei sau disponibilităților în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765).

În creditul contului 531 “Casa” se înregistrează:

depunerile de numerar la bănci (581);
costul de achiziție al investițiilor financiare cumpărate în numerar (261, 263, 265, 267, 269, 501, 505, 506, 508, 509);
plățile efectuate către furnizori (401, 404);
sumele achitate personalului (421, 423, 424, 425, 426, 428);
plăți ocazionate de înființarea sau dezvoltarea entității (201);
sumele achitate colaboratorilor (401);
plățile efectuate reprezentând sume transferate între unitate și subunități (481, 482);
sumele achitate reprezentând cheltuielile cu redevențele, chiriile, primele de asigurări, comisioanele, onorariile, protocol, deplasări, detașări, transferări, taxe poștale și taxe de telecomunicații, sume achitate pentru alte servicii executate de terți (612, 613, 622 la 626, 628);
plățile efectuate reprezentând alte cheltuieli de exploatare (658);
sumele achitate terților reprezentând rețineri sau popriri din remunerații (427);
sumele plătite din operații în participație (458);
sumele restituite asociaților/acționarilor (455, 456);
dividendele plătite acționarilor/asociaților (457);
sumele achitate creditorilor diverși (462);
sumele plătite anticipat (471);
sumele încasate și necuvenite unității (473);
plățile efectuate reprezentând sume transferate între unitate și subunități, precum și între subunități (481, 482);
cheltuieli legate de emiterea instrumentelor de capitaluri proprii, atunci când nu sunt îndeplinite condițiile pentru recunoașterea lor ca imobilizări necorporale (149);
alte cheltuieli legate de răscumpărarea instrumentelor de capitaluri proprii (149);
plățile în numerar reprezentând alte valori achiziționate (532);
avansurile de trezorerie acordate (542);
diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente operațiunilor în valută efectuate în cursul perioadei sau disponibilităților în valută existente la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665).

Soldul debitor al contului reprezintă numerarul existent în casierie.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Legat de 1171 cu sold debitor, va recomand sa revizuiti declaratiile 101 sa vedeti din ce an provine.
Recomandarea mea este sa pastrati cate un analitic al contului 1171 pentru fiecare exercitiul financiar...chiar daca sunt multe, este util.
Daca pierderea contabila din 1171 nu corespunde cu cea din declaratia 101 pe anul precedent, acest lucru poate insemna:
-fie o eroare
-fie faptul ca 1171 cuprinde rezultatul mai multor exercitii financiare.
Mai mult, avand in vedere ca tocmai ati preluat societatea, va sugerez sa faceti o analiza atenta a soldului pe care il prezinta acest cont...trebuie sa tineti cont si de faptul ca pierderea fiscala nerecuperata in 7 ani, se pierde. Deci, mare atentie la exercitiul financiar caruia ii corespunde pierderea pe care ati mentionat-o.