avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INCHIDERE PUNCT DE LUCRU MAGAZIN CU AMANUNTUL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INCHIDERE PUNCT DE LUCRU MAGAZIN CU AMANUNTUL

Buna ziua!
Am o societate de comert cu amanuntul care isi inchide un punct lucru.Evidenta o tin global-valoric si nu stiu pe baza carui document trebuie sa fac transferul de la o gestiune la alta si care ar fi notele contabile?pur si simplu mut de pe un cont analitic pe altul marfurile, adaosul si tva neexigibil?
Aviz de expeditie

Sa presupunem ca aveti 2 gestiuni, A si B. Gestiunea B o inchideti.

371A=371B
378B=378A
4428B=4428A
Si bineinteles un inventar.
eu recomand urmatoarele note contabile:
378B=371B
4428B=371B
481=371B
La gestiunea A se intocmeste receptia marfurilor si se inregistreaza marfurile pe baza articolelor contabile clasice:
371A=481
371A=378A
371A=4428A
marfa pe timpul transportului de la un punct la altul va fi insotita de avizul de expeditie (care poate avea atasata o Nota de transfer daca sunt prea multe pozitii)
la gestiunea A veti proceda bineinteles si la inregistrarea valorii marfurilor la pret de vanzare si in Raportul de gestiune

Vanzare buna!
siwdem a scris:

eu recomand urmatoarele note contabile:
378B=371B
4428B=371B
481=371B
La gestiunea A se intocmeste receptia marfurilor si se inregistreaza marfurile pe baza articolelor contabile clasice:
371A=481
371A=378A
371A=4428A
marfa pe timpul transportului de la un punct la altul va fi insotita de avizul de expeditie (care poate avea atasata o Nota de transfer daca sunt prea multe pozitii)
la gestiunea A veti proceda bineinteles si la inregistrarea valorii marfurilor la pret de vanzare si in Raportul de gestiune

Vanzare buna!


Da, este o varianta, dar as merge mai degraba, in cazul acesta pe 482:

Contul 482 - Decontari intre subunitati

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta decontarilor intre subunitatile fara personalitate juridica din cadrul aceleiasi unitati, care conduc contabilitate proprie.

Contul 482 "Decontari intre subunitati" este un cont bifunctional.

In debitul contului 482 "Decontari intre subunitati" se inregistreaza:
- valori materiale si banesti transferate intre subunitati (301, 302, 303, 308, 341, 348, 361, 368, 371, 378, 381, 388, 512, 531).

In creditul contului 482 "Decontari intre subunitati" se inregistreaza:
- valori materiale si banesti primite (301, 302, 303, 308, 341, 348, 361, 368, 371, 378, 381, 388, 512, 531).

Soldul debitor reprezinta sumele de incasat de la alte subunitati, iar soldul creditor, sumele datorate pentru operatiuni reciproce.
Depinde si unde se transfera marfurile la un alt punct de lucru?Daca da 482.Dar nu m-as complica cu 48 deoarece, este un cont care tine evidenta permanenta a decontarilor, ori in cazul de fata nu ma ajuta cine stie ce, dat fiind ca punctul de lucru se desfiinteaza.

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila crisstyina crisstyina daca am o casa de schimb valutar si vreau sa scot valuta din casa pt a o da altui punct de la aceeasi firma, cum fac inregistrarea contabila? sau intrarea de ... (vezi toată discuția)
Registru de casa la punct de lucru paula23 paula23 firma x are 2 pucte de lucru si sediul social la cele doua puncte de lucru se face registru de casa pe fiecare punct de lucru in parte , dar as avea si eu o ... (vezi toată discuția)
Inregistrare avize marfa km km Am un depozit si doua magazine situate in acelasi perimetru (complex comercial). Primesc marfa de la furnizor, intocmesc NIR pe care-l inregistrez in ... (vezi toată discuția)