Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cat timp trebuie sa se raspunda ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cat timp trebuie sa se raspunda ?

Societate comerciala primeste cereri de eliberare a unor adeverinte din care sa rezulte sporurile necesare recalcularii pensiei.
In cat timp trebuie sa raspunda societatea la aceste cereri ?
In practica, se asteapta cam 30 de zile. Desi legea nu-i obliga sa raspunda intr-un anumit termen, dar ii obliga sa elibereze un astfel de document.
La solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
conform legii in maxim 30 de zile
Sa inteleg ca poti sa eviti la infinit sa raspunzi unor astfel de cereri ?
Cele 30 de zile se aplica institutiilor publice.
Intrebarea este daca prin asociere se poate aplica acest termen si societatilor comerciale ? Chiar daca nu exista o prevedere expresa in acest sens .
Intr-un fel este o lege nescrisa pentru acest termen in cazul societatilor comerciale.