avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decont special 301
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decont special 301

Buna ziua
Am o problema si as dori sa ma ajutati cu un raspuns
Am o firma care este inregistrat in scopuri de tva numai pt livrari prestari
servicii intracomunitare.Mi s-a spus ca trebuie sa depun declaratia 301
decont special tva,la cine facturez,o firma din Olanda ne-a comunicat
cod valid de tva.Eu trebuie sa facturez cu sau fara tva?
La decontul 301 nu stiu ce sa trec la tva si ce casute sa bifez.Bifez casuta 1 dar cand dau salvare
automat i-mi bifeaza si cauta 4 la care scrie "persoane inregistrate numai pt
achizitii intracomunitare"

Mutumesc anticipat

Multumesc foarte frumos
Cel mai recent răspuns: bernadette , utilizator 11:58, 20 Octombrie 2011
facturati fara tva si nu trebuie sa depuneti decontul special de tva, 301.
numai neplatitorii de tva care primesc servicii sau achizitioneaza bunuri din ue sunt obligati sa plateasca tva in romania.
dvs. prestati un serviciu, iar persoana obligata la plata taxei este firma din olanda.
Multumesc frumos pt raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Ce declaratii trebuie depuse in cazul unei achizitii intracomunitare de servicii pentru un ong mariastatescu mariastatescu Buna ziua! Am un ong care urmeaza sa faca achizii de servicii de cercetare de marketing de la o firma din Cipru (8750 euro). Ce declaratii trebuie sa depun? ... (vezi toată discuția)
Tva achizitii intracomunitare milea_liliana milea_liliana Va rog sa ma ajutati ca nu imi este clar urmatoarea situatie: O firma nou infintata ca neplatitoare de tva v-a face comert on-line cu achizitii ... (vezi toată discuția)