Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decont special 301
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decont special 301

Buna ziua
Am o problema si as dori sa ma ajutati cu un raspuns
Am o firma care este inregistrat in scopuri de tva numai pt livrari prestari
servicii intracomunitare.Mi s-a spus ca trebuie sa depun declaratia 301
decont special tva,la cine facturez,o firma din Olanda ne-a comunicat
cod valid de tva.Eu trebuie sa facturez cu sau fara tva?
La decontul 301 nu stiu ce sa trec la tva si ce casute sa bifez.Bifez casuta 1 dar cand dau salvare
automat i-mi bifeaza si cauta 4 la care scrie "persoane inregistrate numai pt
achizitii intracomunitare"

Mutumesc anticipat

Multumesc foarte frumos
facturati fara tva si nu trebuie sa depuneti decontul special de tva, 301.
numai neplatitorii de tva care primesc servicii sau achizitioneaza bunuri din ue sunt obligati sa plateasca tva in romania.
dvs. prestati un serviciu, iar persoana obligata la plata taxei este firma din olanda.
Multumesc frumos pt raspuns