Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... expirare perioada crestere si ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

expirare perioada crestere si ingrijire copil

Dupa expirarea perioadei de 2 ani pentru crestere si ingrijire copil, societatea este obligata sa te reprimeasca la munca? In ce conditii iti poate desface contractul de munca, fara sa-ti reactiveze contractul de munca, care stiu ca in aceasta perioada este suspendat.
il poate reactiva si poate inceta in situatia desfiintarii locului de munca.
dar este obligata sa il reactiveze?
1. Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut CIM suspendat adica erati tot salariata firmei dar nu prestati munca si nu primeati salariu.

2. La terminarea CCC faceti cerere catre angajator de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. Angajatorul este obligat sa va primeasca pe acel post inscris in CIM.

4. - Daca angajatorul a desfiintat sau va desfiinta postul dvs. el va poate oferi un alt post dar dvs. nu sunteti obligata sa-l acceptati.
- In aceasta situatie angajatorul va trebui sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- De asemenea nu veti plati nici un fel de cheltuieli de scolarizare deoarece incetarea CIM nu se face din initiativa dvs.

5. Sa nu demisionati sau sa faceti cerere de incetare a CIM cu acordul partilor deoarece nu veti mai putea beneficia de indemnizatie de somaj si s-ar putea sa platiti si cheltuielile de scolarizare.

6. Daca angajtorul nu respecta ceea ce v-am spus eu aici faceti imediat sesizare la ITM.